Het polderbestuur van Walcheren, 1 november 1930. Van links naar rechts: L. Simonse, de Visser Szn., H.W.J. Callenfels, jhr. H.J. van Adrichem Boogaert, jhr. ir. j.L. Boreel, P. Dumon Tak, mr. H.F. Lantsheer en mr. dr. R.W. graaf van Lynden. Bij de deur staat bode conciërge M.j. Touburg. (Coll. Zeeuws Archief, Archief Waterschap Walcheren 1975-1995, nr. ¥201) de grond op de hoge kreekruggen lag. Het algemeen belang van een droog eiland had de doorslag gegeven. Het bestuur werd in 1926 uitgebreid met zes commissarissen namens de eigenaren van gebouwd onroerend goed. De Tweede Wereldoorlog, met de inundatie van Walcheren in 1944, en de stormramp van 1953 maakten duidelijk dat de zorg voor de waterkering de gehele samenle ving aanging. De bestuurlijke en financiële draagkracht van de polders werd vergroot. Er kwamen vele fusies tot stand. De Nieuwlandse polders werden bij de polder Walcheren gevoegd. Zo ontstond in 1965 het Waterschap Walcheren. Er kwam een bestuur met dijkgraaf, gezworenen en hoofdingelanden uit de categorieën gebouwd en ongebouwd onroerend goed. Omdat het waterschap in 1975 de water kwaliteitszorg er als taak bij kreeg, kwa men daar de categorieën huishoudelijke en industriële vervuilers bij. Het waterschap kende vanaf dat jaar een bestuur van 36 hoofdingelanden (het alge meen bestuur, 9 gezworenen (het dagelijks bestuur) en één dijkgraaf. In 1991 werd het bestuur verder uitgebreid met een nieuwe categorie, namelijk de ingezetenen. Alle inwoners van Walcheren waren nu vertegenwoordigd in het water schapsbestuur. Er blijkt ook nog een relatie te bestaan tussen Walcheren en de walvis. Al sedert het eind van de zestiende eeuw gebruikten de Walcherse polderbestuurders een wal vis als beeldmerk. In die tijd werd het dier veelvuldig afgebeeld omdat regelmatig strandingen van walvissen plaatsvonden. De belangstelling voor de walvis had ook te maken met een oud bijgeloof in de waarschuwende of voorspellende beteke nis van bijzondere natuurverschijnselen, zoals aanspoelende zeemonsters. Dit geloof werd versterkt door de politieke en militaire gebeurtenissen in die tijd (Tachtig jarige Oorlog). In de negentiende eeuw ging de 'Walcherse walvis' lijken op een

de Wete | 2008 | | pagina 52