Activiteiten w/ 3t)i Si Groenlandse walvis, mede onder invloed van de walvisvaart die onder andere vanuit Veere werd ondernomen. Het wapen met de walvis zoals dat door het Waterschap Walcheren werd gebruikt, wordt ook door de Heemkundige Kring als beeldmerk gebruikt. De schaal waarop de waterschappen in Zeeland opereerden werd in de jaren negentig van de vorige eeuw te klein. Taken werden complexer, de kennis van de ambtenaren was te beperkt en de kosten van onderhoud van de zeeweringen en afwateringsstelsels alsmede van rioolwa terzuivering liepen op. Op 1 januari 1996 fuseerde het Waterschap Walcheren met de waterschappen Schouwen-Duiveland, Tholen en Noord- en Zuid-Beveland tot het Waterschap Zeeuwse Eilanden, waar de Heemkundige Kring op 31 oktober 2007 te gast was. Leo Hollestelle HKW-lezing over de geschiedenis van de paalhoofden op Walcheren Op woensdag 23 januari 2008 organiseert de Heemkundige Kring Walcheren een lezing over de geschiedenis van de paal hoofden op Walcheren. Menigeen in het Zeeuwse heeft wel wat met paalhoofden. Wie heeft er niet een foto van zichzelf of van familie, vriendjes/ vriendinnetjes zittend, spelend, lopend, duikend of werkend op, bij, over, van of aan de paalhoofden... "Paalhoofden, dat zijn wij, de mensen", zei eens iemand. Op 2 november 2007 verscheen het boek Donkere Palissaden van de fotografe Pauline van Lynden. Het is een rijk geïllus treerd en schitterend vormgegeven boek over de houten palen die al vijfhonderd jaar de Zeeuwse kust tegen de zee be schermen. Deze zwarte palissaden, zoals de dichter Jan Prins ze noemde, getuigen van een lange geschiedenis van vallen, opstaan en experimenteren in de strijd van de mens tegen het water. Mevrouw Van Lynden heeft voor dit boek uitvoerig historisch onderzoek verricht en talloze prachtige foto's gemaakt, in alle sei zoenen en onder allerlei omstandigheden. Daarmee sluit ze zich aan bij een lange traditie van kunstenaars die het strand tot onderwerp namen. Het bijzondere karakter van onze kust wordt beschreven, doorweven met aan het strand geschreven dagboeknotities en schetsen van Van Lyndens ontmoetingen met mensen wier leven nauw met de zee verbonden is. Verder komt de technische kant aan bod en werpt ze ook nog een blik op de toekomst. Pauline van Lynden werd in Parijs geboren in een familie van diplomaten en kunste naars en heeft een Nederlandse vader en een Franse moeder. Na haar studie in Leu-

de Wete | 2008 | | pagina 53