ven vestigde zij zich in 1970 in Nederland, waar zij trouwde en twee kinderen groot bracht. De familie Van Lynden heeft oude banden met Zeeland. Zo stond eind achttiende eeuw op het strand vóór kasteel Westhove het Van Lyndens hoofd. Een eeuw later was Rudolf Willem van Lynden Commissa- Een paalhoofd bij Oostkapelle tijdens een noord westerstorm en springvloed. (Foto Jo Jobse) ris des Konings in Zeeland en maakte hij deel uit van het bestuur van de Polder Walcheren. (Zie de foto op blz. 50.) Donkere Palissaden ontstond tijdens een langdurend verblijf van mevrouw Van Lyn den in het familiehuis in Veere. Al uitwaai end op het strand viel haar in een flits de kunstzinnige vorm en lichtval op van de paalhoofden. Zo is zij begonnen deze te fotograferen. De provincie Zeeland heeft in november 2005 de paalhoofden geplaatst op de lijst van beschermd cultureel erfgoed. Hoewel over de precieze uitwerking en effectiviteit van de paalhoofden nog veel wetenschap pelijke discussie is, staat de cultuurhistori sche waarde van de paalhoofden, voor Zeeland én Nederland, absoluut niet ter discussie. Het uitkomen van dit boek heeft een bijdrage uit onverwachte hoek gele verd aan een doorgaand debat. Pauline van Lynden zal op woensdag 23 januari 2008 een lezing verzorgen over deze paalhoofden en hun geschiedenis. Het ontstaan van de foto's, de gesprekken met de heiers, de studie naar het ontstaan en de zin van de paalhoofden zullen deel uitmaken van haar verhaal. Ze brengt ook talloze foto's mee. Mevrouw Van Lynden wil deze avond graag met haar toehoorders in gesprek komen, om wellicht nieuwe aspecten over de paalhoofden te horen. Woensdag 28 januari 2008, aula Zeeuw se Bibliotheek te Middelburg, aanvang 20.00 uur. HKW-lezing over Waterkering en Zwakke Schakels op Walcheren Op woensdag 27 februari 2008 organiseert de Heemkundige Kring Walcheren een lezing over de Waterkering en de Zwakke Schakels op Walcheren. Het programma ziet er als volgt uit: 20.00-20.05 uur: Opening door de voorzit ter van de HKW. 20.05-20.50 uur: 'Waterkering op Walche ren', door J.T.M. van der Sande. 20.50-21.15 uur: pauze en koffie. 21.15-22.00 uur: 'De Zwakke Schakels op Walcheren', door A.G. Marinisse. Aan de hand van markante gebeurtenis sen neemt Hans van der Sande in vogel vlucht de geschiedenis van de terpenbouw tot de afronding van de deltawerken door. Hierbij wordt uiteraard voornamelijk inge zoomd op het voormalig eiland Walcheren, maar ook andere plaatsen buiten Walche ren zullen worden aangestipt. Verder zal duidelijk worden gemaakt dat zeespiegel stijging onlosmakelijk is verbonden met

de Wete | 2008 | | pagina 54