Wir bauen und bauen De Organisation Todt op Walcheren (deel 2) Kampen Het OT-kader en de leiding van de diverse bouwondernemingen zaten meestal gerief lijk in een woning. Voor de werkers in het veld, zoals betonstorters, grondwerkers en ijzervlechters, was de huisvesting minder riant. Zij werden ondergebracht in Lager (kampen). In een overzicht uit november 1943 vinden we op Walcheren elf Lager met namen van Duitse steden. Zo kende Middelburg Lager Stuttgart, Dishoek Des sau, Koudekerke Emden en Valkenisse Jena. Het Lager was meestal een barak kenkamp (Zoutelande). Soms was het in een school gevestigd (Middelburg, Veere). Aan het hoofd stond een Duitse Lagerfüh- rer, geassisteerd door een Hilfslagerführer. Verder had men een kantinebeheerder, een kok en hulpkrachten zoals aardappel- schilsters. Op 24 november 1943 waren in Lager Danzig (Zoutelande) naast de leiding elf mannen en zeven vrouwen werkzaam. Het strafkamp Het Nederlandse OT-personeel was niet altijd even betrouwbaar. Het nam wel eens de benen of keerde niet terug van verlof. Om dit gedrag de kop in te drukken, nam de OT in overleg met de Beauftragte voor Zeeland maatregelen. Bij wegblijven van de werkplek ging een opsporingsbericht uit naar de Feldgendarmerie (Duitse militaire politie), die de desbetreffende persoon moest opsporen en naar de werkplek terug moest brengen. Een eventueel met een ander bedrijf afgesloten arbeidsovereen komst werd niet erkend en in geval van ziekte moest een Duitse vertrouwensarts of militaire dokter de patiënt onderzoeken. Deserteurs gingen naar een speciaal kamp. In Souburg werd eind 1943 een strafkamp opgericht dat de nazi's eufemis tisch Erziehungslager (opvoedingskamp) noemden. Gemarteld werd er niet, maar de omstandigheden waren slecht en daar over kwamen klachten naar buiten. Naar aanleiding daarvan bezocht Frontführer Schneider in februari 1944 het kamp en bracht rapport uit aan de Rijkscommissa ris. Er was geklaagd over wandluizen, maar desgevraagd ontkenden de bewo ners die ooit gezien te hebben. Het was ook onwaarschijnlijk, want het kamp was in januari nieuw gebouwd en na een melding over luizen gedesinfecteerd. Het konden kleerluizen zijn, want de gevangenen had den geen schoon ondergoed gekregen. Vanuit de gevangenis in Middelburg werd daar toen voor gezorgd, evenals voor zeep. Nederlandse gerechtelijke autoriteiten con troleerden ook op netheid en eten. Proble men rond de verdeling van aardappelen werden opgelost door extra aankopen. De gevangenen kregen trouwens - zo be weerden de Duitsers - hetzelfde voedsel als de vrije Nederlandse arbeiders... De inzet van de gevangenen liet veel te wensen over; het Nederlandse bewakings personeel kreeg dan ook de opdracht de gevangenen beter te laten presteren. De Nederlandse autoriteiten waren van mening dat zij, ongeacht hun prestatie, de arbeidsuren betaald moesten krijgen. Daar ging de OT niet mee akkoord, omdat dan Nederlandse arbeiders die vrijwillig aan de kust werkten, benadeeld zouden worden. De OT werkte langs de hele kust met pres tatiebeloning. Wie zijn werk behoorlijk uit voerde, kwam ver boven het standaardloon uit. De gevangenen haalden maar 30 tot

de Wete | 2008 | | pagina 5