nacht van 10 juni drongen zwaarbewapen de en beschonken OT-leden het kamp bin nen. Onder het dreigen met "eine grosse Katastrophe" dwongen zij de gevangenen zich binnen tien minuten gereed te maken voor vertrek. Twee Nederlandse gevangen bewaarders die probeerden zich over hen te ontfermen, werden door OT-leden be dreigd. Met alleen een stuk brood en een deken werd de groep onder vloeken en tie ren naar Middelburg gebracht. Een der Nederlandse begeleiders probeerde daar de directeur van het Huis van Bewaring te waarschuwen, maar werd met een wapen bedreigd. Te voet ging men door naar Goes. Daar verscheen de Frontführer, die de Truppenführer verving. In Goes werden de gevangenen in een trein gezet die hen naar Krabbendijke vervoerde, waar in een conservenfabriek werd overnacht. Uitein delijk kwam de groep in Breda terecht en werd daar ondergebracht in de gevange nis. Wat daarna gebeurde is onduidelijk. Vermoedelijk is een deel van de groep teruggebracht naar Souburg en werden de overige mensen over andere gevangenis sen verdeeld. Transportmiddelen/bouwmachines Voor het transport van zand, cement en grind van de Loskade in Middelburg naar de kust werd gebruik gemaakt van een smalspoor over het tracé van de eind 1937 opgeheven stoomtramverbinding naar Westkapelle en Domburg (in de volksmond het zandtreintje genoemd). Een soortgelijk spoor liep van de haven van Veere in de richting van Vrouwenpolder. Voor transport van de losplaatsen naar de bouwplaatsen beschikte de OT over de nodige vrachtauto's. Op 25 mei 1942 ston den aan de OT-Kolonne Vlissingen 27 niet nader gespecificeerde voertuigen ter beschikking, op 12 november 1942 had de Kolonne Middelburg (Middelburg, Souburg en Vlissingen) 66 voertuigen. De MBA-Fabrieken voor Spoorwegmate- rieel te Amsterdam verhuurden o.a. aan Schneider Klippel apparatuur voor hun bouwplaatsen in Souburg en Vlissingen. Over de huur waren afspraken gemaakt met de Preisprüfungsstelle in Deventer. Omdat de OT-Walcheren onder de OBL België viel, weigerde die de in Holland vastgestelde huurbedragen te betalen. De kwestie werd voorgelegd aan de General Kommissar für Finanz und Wirtschaft. Die merkte op dat de gebiedsindeling van de OT een interne kwestie was, maar dat bij grensoverschrijding huur- en prijsbepalin gen van het leverende land golden. De OT- België moest dus de in Nederland over eengekomen huur betalen. Welzijnszorg Voor de ontspanning van kader en arbei ders werden door het Deutsche Arbeits Front gezelschappen gecontracteerd. Later werd door de OT een eigen Frontarbeiter- toneel opgericht. Uiteraard werden nazi gebeurtenissen herdacht. Naar aanleiding van Heldengedenktag werd op 7 november 1943 in het Wehrmachtheim te Middelburg een bijeenkomst georganiseerd, waarbij OT-personeel aanwezig was. Beauftragte Münzer hield een redevoering. Het slot woord met een groet aan de Führer werd uitgesproken door generaal-majoor Bass- ler van de Luftwaffe. Op 8 december was er in hetzelfde huis een voorstelling van Kraft durch Freude. Voor de verjaardag van de machtsoverna me door Hitler in 1933 vond op 30 januari 1944 een herdenking plaats waaraan door

de Wete | 2008 | | pagina 7