het OT-personeel werd deelgenomen. Soms werd de leiding van de Walcherse OT door Beauftragte Münzer uitgenodigd voor zijn huisconcerten op Der Boede. Het hoogtepunt van de festiviteiten was de kerstviering. Op 18 december 1943 werd die voor het voltallige OT-personeel in het Lager Souburg gehouden. Er was volop te eten en gratis bier, sterkedrank en wijn. De Wehrmacht was vertegenwoordigd door een aantal officieren. Na een korte toe spraak traden De Tien Musketiers op, een groep soldaten die veel succes had. De Kerstman had voor enkele verdienstelijke frontarbeiders een verrassing, die grote hilariteit opleverde. Het feest, dat om zes uur was begonnen, eindigde rond midder nacht in goede sfeer... De zondag daarop werd het nog eens dun netjes overgedaan. In alle Lager werden gezamenlijke kerstvieringen gehouden, die vrijwel allemaal door de OT-leiding werden bezocht. Die leidinggevende sprak met de bewoners en hield korte peptoespraken. De mannen werden bedankt voor hun inzet en opgeroepen zich in het nieuwe jaar met nog grotere energie in te zetten voor het welzijn van alle Europeanen... De Nederlandse arbeiders kregen een pakje met 500 gram pepernoten, 200 gram koek, 125 gram zoetigheid (drop) en 20 sigaretten. Verder kregen ze rijkelijk te eten en was er rumpunch. De Duitse OT'ers kregen - verschil moest er zijn - behalve hun kerstpakket nog 500 gram peperkoek, 200 gram Lebkuchen, 125 gram drop en een kwartliter rum. Omgekeerd werd door de op Walcheren werkzame bedrijven aan welzijnswerk gedaan door giften aan Winterhulp, een naziliefdadigheidsinstelling. Daarvoor werd maandelijks onder het Duitse personeel een inzameling gehouden. Eind november 1942 meldde de Bauleitung Middelburg dat voor Winterhulp 1.350,- en RM 200,- was ingezameld. Hoewel aan ontspanning het nodige werd gedaan, bleek dat toch niet voldoende. Wehrmacht- en OT-leden gingen voor ver tier nog wel eens naar Amsterdam. Dat werd schijnbaar té gek, want in september 1943 kondigde de Wehrmachtbevelhebber een reisverbod naar Amsterdam af. Ook dienstreizen moesten tot het uiterste wor den beperkt. Het reisverbod gold ook voor de OT. Oorlogshandelingen/-verliezen Hoewel de OT niet tot de Wehrmacht behoorde, kwam zij door de aard en plaats van inzet wel onder schot te liggen. De OT- Lager waren niet direct doelwit van de geallieerden maar werden soms wel ge raakt, waarbij doden en gewonden vielen. Al op 1 juni 1942 was het in Vlissingen let terlijk en figuurlijk goed raak. Het OT-Lager werd door bommen getroffen en zes WA- Schutzmanner lieten het leven. De ravage was groot, negentig mannen kwamen zon der huisvesting te zitten. De keuken kon niet meer worden gebruikt en de inventaris van vier slaapzalen was verwoest. Voedsel was door glas en puin niet meer voor con sumptie geschikt. De Bauleitung zette bij het opruimen honderd man in en werd daarbij geholpen door de Wehrmacht. De dakloze werklieden werden in scholen in Souburg ondergebracht. De uitvaart van de slachtoffers was één grote manifestatie van de bezetter en zijn sympathisanten. De lijkkisten stonden opgebaard voor het monument van De Ruyter op de boulevard in Vlissingen, waar zich een groot gezelschap had verzameld.

de Wete | 2008 | | pagina 8