Over den Steenen padt De geschiedenis van de boerderij Middenhof te Souburg WEST SO De burgemeester van Vlissingen zélf moet eraan te pas komen. Met grote spoed haast hij zich naar hofstede Middenhof in West-Souburg. Er worden daar bomen en struiken gerooid die langs het Koopmans voetpad staan. De gemeente Vlissingen is, naar haar eigen idee, de eigenaar van deze bomen. Boer Jan Dorleijn en zijn moeder Neeltje Westveer, weduwe van Leendert Dorleijn, denken daar heel anders over. Als de burgemeester op hoge toon eist dat het rooien gestaakt wordt, antwoordt Jan dat "het op zijn orders ge schied was, te weten voor zijne moeder de weduwe van Leendert Dorleijn voornoemd, welkers zaken hij waarnam - met bijvoe ging dat het hare boomen waren - dat hij er mede voort zou gaan en dat ze er allen aan moesten die ter lengte van hare be landing stonden." En dat gebeurt dan ook. Jan geeft zijn arbeiders opdracht met hakken verder te gaan, het protest van de burgemeester ten spijt.' Middenhof Midden in Oost-Souburg, ter hoogte van Middenhof op de kaart van Walcheren van de Hattinga's. (Zeeuws Archief, Atlas Hnttinga Zeeland, deel I, nr. 16.) het huidige pand Kanaalstraat 62, stond tot 1950 hofstede Middenhof. Hij lag oor spronkelijk tussen de dorpen Oost- en West-Souburg in, aan de lange straat die de twee dorpen met elkaar verbond. Tot de samenvoeging van beide gemeentes in 1835 stond hij op West-Souburgs grondge bied, maar door de aanleg van het Kanaal door Walcheren werd dat later Oost-Sou burg. In het begin van de jaren dertig werd er al bij de hofstede behorende grond onteigend voor de bouw van een nieuw gemeente huis,2 het huidige onderkomen van Om roep Zeeland. In 1950 moest de boerderij wijken voor woningbouw. Nu bevindt zich op die plek onder andere de Middenhof singel. Tussen 1774 en 1881 werd de boerderij bewoond door de familie Dorleijn. De betovergrootvader van de auteur van dit artikel werd daar geboren. De hofstede Volgens de niet-uitgegeven herinneringen van Jacobus Arendse (1922-2006),3 zoon van de laatste pachter Arie Johannes Arendse, is het in de vorige eeuw "een geweldig groot en met name hoog huis in verhouding met de schuur." Dat komt over een met wat burgemeester M.C. Paspoort

de Wete | 2008 | | pagina 14