74 afspeelde en waar je met de enige buiten deur direct binnenviel. Hier was het eerste stukje afgescheiden door een wand met een schuifdeur (het klompenhok met een tegelvloer). De voorvloer had één raam, tevens het enige raam aan de achterzijde van de woning. Er stonden een grote tafel en een kolenfornuis. Links was de mooie Middenhof op de kadastrale minuutplan van West-Souburg, sectie B, 1822, in: 'Kadastrale Atlas van Zeeland 1832 - Vlisssingen, West- Souburg, Oost-Souburg, Ritthem', Serie Wal cheren, deel 2, Middelburg 1997. kamer met een houten vloer en rechts de hoge kamer met rode plavuizen. Beide kamers aan de voorzijde hadden twee ramen maar die van de hoge kamer zaten, vanwege de grote kelder eronder, wat hoger. De hoge kamer diende als slaapka mer. Daar bevonden zich twee bedsteden. Door een houten wand was deze kamer in tweeën gedeeld. Tussen de voorvloer en de hoge kamer bevond zich de trap naar de zolder en de kelderingang. Aan de rechterzijde was, tegen de woning aan, de plee gebouwd. Op foto's6 is een onderbreking in het met selwerk te zien tussen de hoge kamer en de voorvloer/mooie kamer. Binnen werden deze twee gedeeltes geschei den door een stenen muur, terwijl tussen de voorvloer en de mooie kamer slechts een houten wand zat. Dit lijkt erop te wijzen dat het rechterdeel van de woning ouder was. Het linkerdeel werd er later bijgebouwd. Op de kaart van de Hattinga's uit 1750 staat de woning los van de schuur. De vraag blijft of dit een juist beeld geeft van de werkelijk heid. De zolder De zolder werd gebruikt als opslag voor overbodige spul len en de opbrengst van de oogst. Zo noemt een boedel beschrijving uit 18067 onder andere "omtrent zeventien zakken Tarwe, ses zak ken Rijsselaar Boonen, omtrent veertig half Manden appels in soort, Eenige Partij en Set-Erten en Hoveniers zaden in soort, Elf Graanzakken in soort", maar ook "Een kakstoel, Een Hellebaard, Een Bierkrane en Rommelinge". Het erf Een lange 'baan' vanaf de Kanaalstraat (vroeger ook wel Westsouburgsche Weg genoemd) leidde tot de hofstede. Aan de rechterkant voor de woning bevond zich

de Wete | 2008 | | pagina 16