De consistorie kamer Een markant gebouw bij de kerk van Koudekerke 19. Zeeuws Documentatiecentrum, beeldbank Zeeland in Beeld, nr. 27899. 20. Gemeentearchief Vlissingen, beeldbank Vlissingen in Beeld, nr. FA14693. 21. www.flevolandbovenwater.nl (document nummer 728291). Over de familie Arendse en andere Zeeuwen die in de Noordoostpolder een nieuw bestaan opbouwden zie: dr. D.J. Wolf- fram, 'Zeeuwse pachters in de Noordoostpolder. Selectie en bijdrage aan de sociale opbouw 1945-1962', Lelystad 1995. Eind december 2006 schrokken de inwo ners van Koudekerke op toen ze via een huis-aan-huisfolder vernamen dat het bestuur van de plaatselijke protestantse gemeente plannen koesterde om de oude witte consistorie aan het Dorpsplein te slo pen. Kort daarna haakte de PZC daarop in met een artikel waaruit het ongeloof van de bewoners sprak. Het kerkbestuur was echter van mening dat er geen alter natief was. De vroegere gere formeerde kerk met aanbouw, aan de Tramstraat, was in middels verbouwd tot lesloka len van basisschool 't Klinket en men zocht meer ruimte voor de kerkelijke activiteiten. De consistorie moest wijken voor een modern en naar ver houding groot complex van vergaderruim ten dat op dezelfde plaats moest verrijzen. Het lijdt geen twijfel dat de realisatie ervan een ernstig verstorend effect heeft op het Dorpsplein, "een aanslag op authentiek religieus erfgoed en uitgerekend op het moment dat het Jaar tot Behoud van het Religieus Erfgoed (2008) voor de deur stond." Dit was de aanleiding om wat dieper te duiken in de geschiedenis van deze con- De voormalige r.-k. kerk van Koudekerke afge beeld op het Panorama van Walcheren, de 'Zelandiae Descriptio'gemaakt rond 1500 door Antoon van den Wijngaerde.

de Wete | 2008 | | pagina 23