de westzijde. In Koudekerke bevond zich aan de oostzijde een hoog koor met zij beuken. Herstel en verbouwing In eerste instantie herstelde men de kerk zo goed mogelijk, met dien verstande dat de herbouw zich beperkte tot het midden schip, zonder de vroegere zijbeuken. In 1583 werd de eerste predikant, Pieter van den Broucke, benoemd. Uit archiefmateri aal blijkt dat de kerk in 1612 niet alleen al te klein was, maar ook erg bouwvallig. Dit resulteerde in 1614 tot de aanbesteding van de verbouwing van het kerkgebouw. Met deze verbouwing werd de basis ge legd voor de kerk zoals die er vandaag nog staat. Diverse renovatie- en herstelwerkzaam heden leidden ertoe dat de kerk rond 1650 zijn definitieve vorm kreeg, met een aan bouw. Misschien niet voor het gebruik zoals vandaag de dag, maar dan toch als Gezicht op de hervormde kerk van Koudekerke, met consistorie, vanuit noordoostelijke rich ting, aquarel door f.W. Worrell, 1857. (Zeeuws Archief, Zeeuivs Genootschap, Zelandia lllus- trata deel II, cat.nr. 148) opbergruimte en/of omkleedruimte voor de predikant. Beeldmateriaal is er uit die tijd niet. Het blijft gissen. Oudste afbeelding De oudste afbeelding die we van kerk en aanbouw/consistorie kennen, is een gravu re van Bulthuis uit 1790. De ets is gemaakt vanuit het noordoosten, daar waar nu de hoek van de Badhuisstraat is. De consistorie bestaat uit een aanbouw met een schuin aflopend dak, die aange plakt is tegen het midden van de oost gevel, waarin een viertal kleine ramen zit met aan de noordzijde een deur. Het ligt voor de hand dat de hoofdingang van de kerk zich aan de andere zijde bevond, al of

de Wete | 2008 | | pagina 25