21 dwenen definitief en de grand waarop zij gebouwd waren, is ongetwijfeld weer over gedragen aan de kerk. De consistorie toonde uniformiteit door haar neogotische raamtracering, deurlicht en spitsboogven sters. Ze werd witgeschilderd met vier blauwe pilasters en had een gestuukte, uit- kragende lijst, waarop "die van Biggekerke jaloers waren". Uiteindelijk kregen die laatsten toch hun zin nog. In Biggekerke werd ook een consistorie gebouwd die nagenoeg identiek was aan die in Kou- dekerke. Die is echter reeds vele jaren geleden onder de slopershamer gevallen. Restauratie Tussen 1951 en 1965 von den in Koudekerke zowel aan de binnen- als aan de buitenzijde van kerk en con sistorie grootschalige res tauratiewerkzaamheden plaats: het ijzeren hek om het kerkhof verdween, de toren werd opnieuw geschil derd, de wijzerplaat en de windhaan werden verguld en het uurwerk kreeg groot onderhoud. Kerk en consistorie werden ontdaan van de wilde wingerd, die voornamelijk de zuidzijde van het complex vanaf de grond tot in de goot bedekte. Ten slotte werd het kerkgebouw ontdaan van het grauwe pleis terwerk van cement, zodat de originele Zeeuws bakstenen 'moppen' weer tevoor schijn kwamen. De consistorie werd op nieuw geheel wit geschilderd, waardoor het accent tussen de blauwe en witte vlak ken verdween. Het blauw van de pilasters en ornamenten was in de vijftig jaar ervoor al verdwenen. Niet verwonderlijk, want kort na de nieuwbouw ervan, in 1911, brak de Eerste Wereldoorlog uit, daarna volgden de crisisjaren en de Tweede Wereldoorlog, de inundatie van Walcheren en de weder opbouw. Vanuit die optiek waren er andere Pentekening van de hervormde kerk met de witte consistorie door Kees de Plaa, 2003. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia lllustrata, collectie-De Plaa, cat.nr. ZI-PLAA-2501) prioriteiten te bedenken dan het onder houd aan de kerk en de consistorie. De ontsierende regenpijpen aan de zuidgevel werden verwijderd, evenals de 'knik' uit de

de Wete | 2008 | | pagina 29