Weeskamergeheimen 2 De brief dakconstructie, waardoor er een rechte borstwering ontstond. Als kroon op het werk werd de consistorie, samen met het kerkgebouw, in 1967 inge schreven in het monumentenregister en heeft het de staat van Rijksmonument. Sloop of hoop? Het samensmelten van de SoW-kerken tot één protestantse kerkgemeente leidde ertoe dat uitsluitend de Michaëlskerk op het Dorpsplein nog gebruikt wordt ten behoeve van de kerkdienst. Het afstoten van de vroegere gereformeerde kerk heeft ertoe geleid dat het facilitair ruimtegebrek alleen nog schijnt te kunnen worden opge lost door sloop van de consistorie. Daarna komt er ultramoderne nieuwbouw op uitge rekend deze locatie. De prijs? Het histori sche en authentieke karakter van het Dorpsplein verdwijnt voor de huidige én voor de volgende generaties. In haar meest recente bouwhistorische verkenning betitelt de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monu menten het gebouwtje als "een van de wei nige kleine consistories in Zeeland die haar interessante ontwikkelingsgeschiede nis heeft bewaard." Het heeft "een rijksmo numentale aanbouw die een duidelijke relatie heeft met het type kerkgebouw uit het midden van de zeventiende eeuw, met belangwekkende bouw- en architectuurhis torische waarden waarvan sloop ten stel ligste wordt ontraden." Wat de toekomst brengen moge? Diezelf de toekomst, zelfs nabije toekomst zal het leren. Kees van Noppen Geraadpleegde bronnen - Eigen onderzoek en archief. - Zeeuws Archief, Archief Nederlands Her vormde Gemeente Koudekerke. - Gemeente Veere. - H. Grootjans, 'Nederlands hervormde gemeente Koudekerke 1583-1983', 1983. -Archief R. Roose-van Noppen (weduwe J. Roose). - H. Hendrikse. - Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurland schap en Monumenten, Zeist. Het is onduidelijk waarom een brief uit 1776, gericht aan Hendrik Heijn in Oostka- pelle, in het archief van de weeskamer van de landvierschaar Veere is terechtgeko men.' Oostkapelle hoorde in 1776 niet tot het gebied van de landvierschaar Veere. Hendrik Heijn wordt in de andere docu menten van dit archief niet genoemd. Uit de brief komt een probleem naar voren over de opvang en opvoeding van wezen. Misschien is de ruzie hierover zo hoog opgelopen, dat de persoonlijke brief uitein delijk bij de weeskamer is terechtgekomen. Voogden en wezen In het geval van overlijden van een van de

de Wete | 2008 | | pagina 30