Welke weg heeft deze brief uit Lippenhui zen (in Friesland) afgelegd om in Oostka- pelle te geraken? De afzender heeft waarschijnlijk niet voor niets op de enveloppe de bezorgroute en de belangrijkste tussenstations (Amster dam en Middelburg) aangegeven. Dat zal iets te maken hebben gehad met de porto kosten die hij moest betalen (brieven naar Zeeland moesten franco worden aangeleverd) en het zegt iets over de organisatie van de posterijen op dat moment.4 Wat het laatste betreft: er was in de tweede helft van de achttien de eeuw sprake van een over gangssituatie. Al vanaf de Mid deleeuwen was het postvervoer in handen van boden- en schip persdiensten. Aan het eind van de zestiende eeuw hadden post meesters (private ondernemers, veelal afkomstig uit de plaatselij ke elite en benoemd door het stadsbestuur) het monopolie op de bezorging verworven. Middel burg was daar een goed voor beeld van. De stad centraliseer de in 1582 de postbezorging, waarbij boden en schippers verplicht werden de bestelling door de plaatselijke postmeester te laten uitvoeren. Geleidelijk aan kwam men echter tot het inzicht dat het belang van goede postver bindingen niet alleen publiek toezicht, maar ook een publieke uitvoering vereist. De stadsbesturen namen het postbedrijf over om, althans in Holland, het postmees terschap in handen te leggen van het cen trale gezag, in casu de stadhouder. In 1752 resulteerde dit in het ontstaan van de Statenpost, een robuust bedrijf dat in Hol land een monopoliepositie kon afdwingen. In Zeeland was de situatie net iets anders. In het midden van de achttiende eeuw claimde Middelburg het postmeesterschap voor heel Zeeland, maar dat was tegen de zin van Vlissingen, Veere, Goes en Tholen. Deze vier steden sloten nog in 1747 een Enveloppe van de brief aan Hendrik Heijn in Oostkapelle. (Zeeuws Archief, Rechterlijke Archieven Zeeuwse Eilanden, inv.nr. 1106 DD) contract met de postmeester van Steen bergen voor het postvervoer over land. Middelburg sloot zich hier pas later schoor voetend bij aan. De stad bleef echter wel vasthouden aan schippersdiensten voor onder meer de post naar Amsterdam. In 1785 werd ook in Middelburg het post meesterschap met de daaraan verbonden

de Wete | 2008 | | pagina 33