Nieuwe uitgaven 37 'k heleze Walcheren wat anders 2 Twee jaar na zijn succesvolle boekje Wal cheren wat anders. Bijzondere plekken in de schijnwerper belicht Jaco Simons voor de tweede keer, weer met een foto en een stukje tekst, op verrassende wijze een aantal bijzondere onderwerpen op Walche ren. Deze keer gaat hij niet uit van de plek ken, maar van zestig thema's. Een ander verschil is dat de teksten uitgebreider zijn en de kwaliteit van de foto's aanmerkelijk beter. Deze tweede uitgave is wederom van een niet-doorsnee formaat en heeft dezelfde vormgeving als de eerste, name lijk elk thema een ander lettertype en een andere paginakleur. De eerste uitgave heb ik in De Wete van april 2006 besproken en ik kwam toen tot de conclusie dat de benadering van Simons heemkunde in optima forma is. Toch heb ik geprobeerd kritisch naar de keuze van de zestig onderwerpen te kij ken. Zijn er echt nog zoveel interessante, bijzondere onderwerpen op Walcheren te vinden waarvan je het bestaan niet of nau welijks weet? Het antwoord is ja. Simons heeft een neus voor details. Objecten waar je bijvoorbeeld al jaren langsloopt of langs fietst, brengt hij onder de aandacht en hij weet er ook wat over te vertellen. Zelf was ik erg verrast over het laatste onderwerp, namelijk het uiterste noord-, oost-, zuid- en westpunt van het voormali ge eiland. Een leuke instinker lijkt dan dat het noordelijkste punt niet ergens op het strand ten noorden van Oranjezon ligt, maar op de Oosterscheldekering ter hoog te van de Roggenplaat. Op die plaats staat langs de weg een bordje van de gemeente Veere. Maar dat punt is natuurlijk niet het noordelijkste punt van het voormalige eiland maar het noordelijkste punt van de gemeente Veere. Een grappig thema is de schaalvergroting op Walcheren. Elk dorp en elke stad op Walcheren had vroeger zijn eigen bestuur, Een bijzonder object op Walchereneen Hin- dernispfahl uit de Tweede Wereldoorlog in de duinen van Zoutelande. (foto Jaco Simons) maar in de negentiende eeuw vonden de eerste gemeentelijke herindelingen plaats, denk bijvoorbeeld aan Kleverskerke dat in 1857 bij Arnemuiden werd gevoegd. Vanaf 1966 kwam de herindeling van de ge meenten in een stroomversnelling en in 1997 gingen de vijf nog overgebleven plat telandsgemeenten op in de nieuwe ge-

de Wete | 2008 | | pagina 39