Activiteiten y\ t K u $0 bij eb en vloed, storm en stilte, met ijzer beslagen, gehavend, half verzonken in het zand, begroeid met schelpen, speciaal gemarkeerd, aangetast door de paalworm, gespleten; het lijkt allemaal zo gewoon en vertrouwd maar het is een eindeloos onderwerp voor wie er oog voor heeft. Al tijdens het bezoek van keizer Karei V in 1540 aan de dijk in Westkapelle wordt gewag gemaakt van paalhoofden. De men sen van toen hadden hetzelfde probleem als wij nu, namelijk de afslag van zand en die moest bedwongen worden. Rijen hou ten palen boden bescherming tegen de afkalving van strand en duinen, totdat van af 1730 de onbedoeld uit de tropen mee gevoerde paalworm zijn verwoestende werking ging doen en nieuwe kostbare houtsoorten aangewend moesten worden. Ook conservering met ijzeren nagels was niet voldoende; pas na het toepassen van impregneertechnieken met creosoot werd de levensduur van de palen verlengd. Na de Franse tijd werden uit geldgebrek veel paalhoofden afgezaagd. Uiteindelijk is vrijwel alleen op Walcheren deze (dure) vorm van bescherming overgebleven. Helaas dreigt het grootste deel van de houten 'wachters', als gevolg van het zoge noemde zwakke-schakelsbeleid voor kust- bescherming, onder het zand te verdwij nen. Dit ondanks het feit dat ze op de lijst van beschermd cultureel erfgoed zijn geplaatst. Dit was reden voor de spreek ster om, ter afsluiting van haar betoog, een pleidooi te houden voor versterkte inzet tot behoud van de paalhoofden door organi saties als de Heemkundige Kring Walche ren. Waarvan akte... KM R van Lynden, Donkere Palissadenuit gave Stichting Visual Legacy 2006. ISBN 978-90-811850-1-1. €45,-. Jaarvergadering met uitreiking prijs HKW-Cultuurfonds De jaarvergadering van de Heemkundige Kring Walcheren vindt plaats op woensdag 23 april a.s. De agenda treft u in het hart van deze Wete aan. Tijdens deze jaarvergadering zal voor de derde maal de driejaarlijkse HKW-Cultuur- fondsprijs worden uitgereikt. Na de pauze zal de heer A. Louws uit Serooskerke een diapresentatie houden over de restauratie van de Oostkerk te Middelburg. Woensdag 23 april 2008, aula Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, 20.00 uur. Dorpswandeling door Domburg Op woensdagavond 18 juni organiseert de Activiteitencommissie van de HKW een rondwandeling door Domburg. De wande ling staat onder leiding van mevrouw A. Kammeraat.

de Wete | 2008 | | pagina 46