47 Vee/stromenland. Tentoonstelling in het Zeeuws Archief Van 28 april 2008 tot en met 9 januari 2009 is in de Middeleeuwse kloosterkel ders van het Zeeuws Archief de tentoon stelling Veelstromenland. Kerken en gods diensten in Zeeland te zien. De tentoon stelling laat de vele religieuze stromingen zien die in Zeeland het godsdien- stig leven kleur hebben gegeven. Beginnend bij Nehalennia, de inheemse godin die al voor de Romeinse tijd werd vereerd, vol gen we het spoor van Willibrord, die de Zeeuwen kwam kerstenen. Na bijna acht eeuwen rooms- katholicisme, kloosters en de machtige abdij ging Zeeland over naar de Hervorming. Alle grote geloofsrichtingen en hun religieuze voormannen komen aan bod, zoals de Reformatie met Luther en Calvijn, de Nadere Reformatie met Teellinck, Udemans en Koelman, en het piëtisme met Smytegelt en De Labadie. Ook is er aandacht voor enkele geloofsrichtingen die onder het protestantisme werden gedoogd, zoals de lutheranen en de joden. In de periode vanaf 1802, als er vrijheid van gods- dienst komt, komen het rooms-katholicis- me, de Afscheiding met Budding en de Doleantie onder leiding van Klaarhamer aan bod. De tentoonstelling laat aan de hand van archiefstukken, beeld en geluid en beeldende scènes hoogtepunten zien uit 21 eeuwen religie in Zeeland. Bij de tentoonstelling verschijnen een Kijk Luis- terwijzer en een speurtocht langs kerken in Middelburg. 400 jaar telescoop Dit jaar is het precies vier eeuwen geleden dat Hans Lipperhey in Middelburg de tele scoop uitvond. Om dat belangrijke moment te herdenken heeft de Stichting Volksster renwacht Philippus Lansbergen uit Middel burg een website met het thema 400 jaar Telescoop (1608-2008) gelanceerd. De site Hans Lipperhey (15??-1619), brillenslijper en mede-uitvinder van de verrekijker. Facsimile van kopergravure, 1619. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata deel IV, cat.nr. 598) geeft nieuws en informatie over de vele activiteiten die de sterrenwacht samen met andere instellingen in 2008 organiseert. Verder staan er ook verhalen en achter grondinformatie op over de uitvinding. Op

de Wete | 2008 | | pagina 49