Herbeplanter van Walcheren QêÉ Het werk van Christiaan Pieter Broerse Binnenkort bloeit de meidoorn weer op Walcheren. De iepen bij de kerk hebben al gebloeid en zullen snel in het blad schie ten. Heel wat van de bomen en struiken op Walcheren zijn nu zestig jaar oud. Ze zijn geplant op - of niet lang na - de boom- plantdag van 4 november 1947. Dat Wal cheren nu weer in het groen staat, is voor een belangrijk deel te danken aan de grote inzet van tuin- en landschapsarchitect Christiaan Pieter Broerse (1902-1995). In Amstelveen wordt de voormalige directeur van de Plantsoenendienst geëerd met een naar hem genoemd heempark. Op Wal cheren lijkt men de in Serooskerke gebo ren Broerse te zijn vergeten. "Hoe groot is de functie van groen in de dorpen, de wijken en de steden. Het heeft de taak de mens, die het contact met de akkers, met het bos en met de wei verloren heeft, niet te veroordelen tot een leven in de steriliteit van steen en glas, maar hem in relatie te houden met ander leven dan het zijne. Leven dat beantwoordt aan de daaraan ge stelde wetten, dat hem kan boeien en leren en hem iets kan doen voelen van het wonder dat hem dagelijks omgeeft en dat hem de schoonheid van het ver loren paradijs wil en kan tonen. Hij moet dit nog leren verstaan, misschien zelfs nog leren zien, wil hij tenminste niet als een dove of blinde ronddwalen. De leerstof hiertoe biedt de natuur". C.P. Broerse Streekeigen En hij verdient beter. De boomlange, eigenzinnige Broerse was een van de motoren achter de voor die tijd unieke samenwerking tussen gemeenten en andere belanghebbenden op Walcheren. Alleen door die samenwerking kon het wat worden met de nieuwe beplanting op het totaal vernielde schiereiland. Aanvankelijk werden namelijk de gratis aangeboden diensten van het Landschapsarchitecto- nisch Bureau van de Stichting Nieuw Wal cheren door de burgemeesters met wan trouwen begroet. Maar Broerse zorgde ervoor dat moeilijkheden omzeild of opge lost werden en hindernissen uit de weg werden geruimd. Hij bracht bovendien zijn onontbeerlijke kennis van Walcheren en zijn liefde voor het eiland in. "Vakbe kwaamheid en de bereidheid om in team verband te werken is niet genoeg," zei hij herhaaldelijk. "Landschapsarchitecten moeten zich verdiepen in het streekeigene en ze moeten er gevoel voor hebben." Op groengebied had Broerse veel prakti sche ervaring; met mooie boekenwijsheid hoefde je bij hem niet aan te komen. De natuur zelf was zijn leerschool. Meer dan driehonderd groenprojecten Tussen 1946 en 1954 heeft Broerse op verzoek van de Stichting Nieuw Walcheren tal van belangrijke groenprojecten op Wal cheren ontworpen en begeleid, zoals het Middelburgse bolwerk, park Toorenvliedt, het Nollebos in Vlissingen en bijna alle beplanting rond de dorpskerken en be graafplaatsen op zijn geboorte-eiland. Ook de nieuwe wijken van Middelburg en Vlis singen en de sportvelden zetten Broerse

de Wete | 2008 | | pagina 5