en zijn medewerkers in het groen. Alleen al in Middelburg en Vlissingen ging het in totaal om zo'n 110 werken. De Rijksdienst voor Landbouwherstel bekostigde de grondbewerking en het planten van de meeste jonge bomen en struiken. Naar schatting van oud-medewerker Hein Koningen uit Amstelveen maakte Broerse voor ruim driehonderd projecten op Wal cheren tekeningen, hoofdzakelijk binnen de bebouwde kom. Staatsbosbeheer beplantte de wegen en ontwierp onder meer het Veerse Bos en het Ritthemse Bos. De Nederlandse Hei- demij nam bijna 150 erfbeplantingen voor haar rekening en zette ook nog zo'n 20 hectare op landgoederen om in bos. Plant een Boom op Walcheren Eerder - in 1946 - had de door burgers opgerichte Stichting Nieuw Walcheren groot succes met de wereldwijd bekende actie Plant een Boom op Walcheren. Voor een rijksdaalder kon men een boom schenken. In totaal werden 87 duizend plantbewijzen uitgeschreven, waarmee bijna 220.000,- werd opgehaald. De totale opbrengst van de actie was uiteinde lijk 300.000,-. Met dit geld konden heel wat bomen en struiken geplant worden op het 'Eiland Zonder Schaduw'. Een herbeplantingscommissie werd inge steld met vertegenwoordigers uit onder meer de Nederlandse Heidemij, het Staatsbosbeheer en het Zeeuws Land schap. Deze commissie zocht contact met Christiaan Broerse. Broerse kende het oude Walcherse landschap op zijn duim pje. Hij had er tot zijn zeventiende ge woond en in 1945 had hij een serie van vijf artikelen in het vakblad De Boomkweekerij gewijd aan de herbeplanting van Walche ren. Bovendien beschikte Broerse over veel praktische ervaring wat het aanplan ten en beheer van bomen, struiken en overblijvende planten betrof. De commissa ris van de koningin, A.F.C. de Casembroot, schreef in een voorwoord van het program maboekje voor de Herdenkingsdagen van de Stichting Nieuw Walcheren in 1954, dat het feit dat C.P. Broerse adviseur van de Stichting was, "er in hoge mate toe heeft bijgedragen dat de keuze en de wijze van beplanting zo geheel past bij het Walcher se landschap". Acht jaar uitgeleend voor de wederopbouw Aanvankelijk weigerde Broerse in te gaan op het verzoek van de commissie en de Stichting Nieuw Walcheren. Broerse in 1954: "Ik had een betrekking, was direc teur van Zorgvlied en van de plantsoenen in Nieuwer-Amstel, en ik kon me daarvan niet losmaken." Maar men bleef aanhou den en toen ook het gemeentebestuur van Nieuwer-Amstel erop aandrong, stemde hij toe. Broerse: "Voor twee jaar werd toe stemming verleend om naast het gewone werk [in Amstelveen] dit grootse project aan te vatten. De twee jaar zijn nu bijna acht jaar geworden..." Hij reisde al die tijd heen en weer tussen Amstelveen en Mid delburg. Wel kreeg hij gedaan dat hij werd geassisteerd door onder meer de heer Tillema uit Middelburg en Bram Galjaard uit Vlissingen (zijn latere opvolger in Amstelveen). Broerse kenschetste het werk van de Stichting Nieuw Walcheren als zegenrijk. Er was veel bereikt in de acht jaar dat hij op Walcheren heeft gewerkt aan de groe ne wederopbouw van het eens zo mooie eiland. De jonge aanplant was goed aan-

de Wete | 2008 | | pagina 6