Broerse een advertentie gezet in Floralia, een blad voor tuinliefhebbers. Een jaar later maakte hij de overstap naar de bui tenplaats van baronesse Van Tuyll van Serooskerken te Geldrop. Hij zou daar tot 1927 blijven. Hij volgde cursussen in Fre- deriksoord en Wageningen en werkte zich - leergierig als hij was - langzamerhand op tot tuinbaas. Als actief lid van de Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde kwam hij in contact met tuinarchitect D.F. Tersteeg uit Naarden.Toen deze in 1927 voor de gemeente Amstelveen (toen Nieu- wer-Amstel) een park had ontworpen, raadde hij de burgemeester aan Broerse als tuinbaas in dienst te nemen. In 1931 werd hij bevorderd tot directeur van de gemeentelijke plantsoenendienst. Later werd Broerse vooral bekend vanwege de door hem ontworpen heemparken. "Struiken en hagen beschutten tegen stormvlagen" Met het beplanten van erven, bouw- en Gezicht vanuit de lucht op park Toorenvliedt, 1956. Duidelijk is de opzet met de aanplant naar het ontwerp van Broerse te zien. (Zeemus Archief, Historisch-topografische atlas Middel burg, cat.nr. HTAM-B-0335) weilanden door boeren wilde het niet zo vlotten. Mede daarom schreef Broerse in 1948 het boekje Behouden beplant be schut, dat geïllustreerd werd door zijn broers C. en H.P. Broerse. In het boekje, dat was verluchtigd met rijmpjes als: "Geef Walcheren hout, het is ermee vertrouwd!" en foto's met voorbeelden van erfbeplan- tingen, werd een lans gebroken voor het aanplanten van bomen en struiken rond boerderijen en percelen. Er werden argu menten uit de wetenschap aangedragen en inheemse boomsoorten aanbevolen zoals de iep, de es, de abeel en de mei doorn. Later heeft Broerse te kennen ge geven dat hij het erg betreurd heeft dat zo weinig boeren bereid waren hun erf op nieuw te beplanten in de traditie van hun

de Wete | 2008 | | pagina 9