behoorlijk geschrokken zijn en direct bij het kerkbestuur melding van hun vondst hebben gemaakt. Nadat de Fransen in 1811 de kerk hadden gevorderd om hem te verbouwen tot hospi taal en kazerne, werden er vijf zolders in aangelegd. Hiervoor was het noodzakelijk de grote vensterramen te verwijderen. Ze werden van buiten naar binnen geslagen zodat ze op de vloer van de kerk terecht kwamen. Hier overheen werd de nieuwe vloer gelegd, waardoor deze opnieuw een stuk hoger kwam te liggen. Ook toen moesten de dorpels worden verhoogd. Ook anderszins hielden de Fransen flink huis in de kerk. Zo legden ze er riolering en een primitieve vorm van centrale ver warming in aan. Maar een kat hebben ze nooit gevonden! In de jaren daarna is het gebouw nog meerdere malen verbouwd, eerst tot pro vinciaal bedelaarswerkhuis (1823-1827) en daarna tot kazerne (1832-1865), voor het leeg kwam te staan. In 1886 werd begon nen met het verwijderen van de zolders en daarna gebeurde er voorlopig niets meer. Er is nog een andere reden waarom de kat niet onder de drempel kan hebben gele gen. Door de structuur van de grond zou hij nooit op een natuurlijke wijze zijn gemummificeerd. Binnen een paar jaar zou hij zijn verteerd. Nog nooit in de geschie denis heeft men een gemummificeerd lijk in of op de begraafplaats rondom de Grote Kerk gevonden. Daarvoor is de kleigrond Links: De Grote Kerk te Veere, voor de brand van 1686. Uit: M. Smallegange, 'Nieuwe Chronijk van Zeeland'Middelburg 1696, tussen p. 582 en 583. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata deel II, nr. 1084) veel te vochtig. Hoewel de kerk op een hoog punt is gebouwd (precies NAP), heeft hij verschillende malen tijdens over stromingen met z'n voeten in het water gestaan. Ik herinner me nog goed dat de kerk in 1953, tijdens de Watersnoodramp, zo'n 30 centimeter diep in het water stond. De kat ontmaskerd Geconfronteerd met al deze feiten, werd het me duidelijk dat de kat niet zo oud kan zijn als wordt verondersteld. Maar hoe oud is hij dan wel en waar is hij dan gevonden? Heeft hij wel op de zolder van de burge meester gelegen? Om op de laatste vraag antwoord te krijgen, sprak ik op een mid dag de voormalige werkster van de burge meester aan. Ze fietste net voorbij toen ik even buiten was. Tot 1960 kwam ze dage lijks in de ambtswoning en als de kat daar gelegen had moest ze hem ongetwijfeld bij het schoonmaken ooit hebben gezien. Tot mijn grote verbazing antwoordde ze dat ze de gemummificeerde kat daar nooit was tegengekomen. Omdat ze toevallig net op weg was naar de zoon van de burgemees ter om sigaren voor haar man te kopen, zou ze er bij hem naar informeren. Na een halfuurtje kwam ze terug met de medede ling dat metselaar Kees Luyk de kat in 1958 - en niet in 1953, zoals Trouw ver meldde - had gevonden op een zolder in de toren van de Grote Kerk. Hiermee is het raadsel opgelost. Omdat in de jaren 1939-1942 de laatste zolder uit de kerk is verwijderd en men deze alleen via de zolders in de toren kon bereiken, kan de kat niet ouder zijn dan van na 1942. Daarna kwam er nagenoeg niemand meer op de zolder, zodat de kat er jaren kon lig gen zonder gezien te worden. De gemum mificeerde kat is dus gewoon een poes uit

de Wete | 2008 | | pagina 11