Een man die geschiedenis schreef Het leven van Ferdinandus Pieter Polderdijk (1860-1944) Veere die op zijn oude dag een plekje heeft gezocht om te sterven. Hij is nu ongeveer zestig jaar oud. Onder dankzegging aan Mariano Zamo- rano van Zoonimal Wild Encounters in Heinsberg (Duitsland) kan ik hier nog ver melden dat katten vrij makkelijk mummifi ceren en dat dit proces al binnen tien jaar voltooid kan zijn. Zeldzaam is het beslist niet. In februari 2007 werd een gemummifi ceerde kat in 's-Heer Arendskerke gevon den. De marktwaarde van gemummificeerde katten ligt rond de honderd euro. Met de aankoop van de mummie heeft de ge meente Veere een kat in de zak gekocht. We zijn een mooi verhaal, maar geen his torisch waardevol object rijker. Het dier kan hooguit als een soort kermis attractie in de Grote Kerk worden geplaatst onder hetzelfde motto als in de etalage van antiquair Jos te Water Mulder: "Komt en huivert." J.H. Midavaine Geraadpleegde bronnen - Dagblad 'Trouw', 1 februari 2008. - 'Provinciale Zeeuwse Courant', 18 februari 2007, 2 februari en 9 april 2008. - Marianne van Exel, 'Gemummificeerde kat van Veere komt terug', VPRO geschiedenis, 11 april 2008. - H. Janse en ].H. van Mosselveld, 'Kelder mans, een architectonisch netwerk in de Neder landen', 's-Gravenhage 1987. - Renier, 'Nieuwe naamlijst der predikanten in de hervormde gemeente van Vere...'Middel burg 1834. - Rijksgebouwendienst, 'Bouwhistorische documentatie en waardebepaling, Grote Kerk Veere', maart 1990. - Frans Vermeulen, Bijdrage tot de bouwge schiedenis van de Groote of Onze lieve vrou wenkerk te Veere, in: 'Oudheidkundig jaarboek van den Nederlatidschen oudheidkundigen bond 1936' serie IV, jrg. 5). - Zeeuws Archief, Archief Stad Veere, inv.nr. 1548-1, 2200 t/m 2205 en 3000. - Zeeuws Archief, Archief van de heren van Veere, inv.nr. 158. Ferdinandus Pieter Polderdijk werd op de eerste dag van het jaar 1860 in Nieuw- en Sint Joosland geboren. Hij woonde en werkte zijn gehele leven op de hofstede Nieuwlandsrust in de Middelburgsche Pol der. Naast zijn dagelijkse werkzaamheden bekleedde hij tal van functies op agrarisch, bestuurlijk en sociaal-maatschappelijk ter rein. Tegelijkertijd deed hij onderzoek naar het verleden. In de literatuur is nauwelijks iets over hem te vinden; in de archieven heeft hij des te meer sporen nagelaten. Opleiding Ferdinand Polderdijk zat negen jaar (van 1 mei 1866 tot 1 maart 1875) op de dorps school van meester Broerse in Nieuw- en Sint Joosland. Het is niet zo dat hij meer dere malen moest doubleren: na de eerste leergang van zes jaar was het mogelijk de

de Wete | 2008 | | pagina 12