leertijd met maximaal drie jaar te verlen gen. Ouders die hiervan gebruikmaakten, deden dit dikwijls om hun kinderen nog even van de straat te houden voordat zij aan hun werkzame leven zouden begin nen. Terwijl er nu sprake is van naschoolse opvang, bestond aan het eind van de negentiende eeuw dus de mogelijkheid te kiezen voor 'binnenschoolse' opvang. Ove rigens kwamen daartegen ook wel protes ten: het kon toch niet de bedoeling zijn, zo meenden bepaalde kringen, dat kinderen uit de lagere standen te veel opleiding zouden ontvangen? Ferdinand had veel plezier in het leren en het ging hem ook heel gemakkelijk af. Taal en rekenen waren zijn favoriete vakken, maar hij interesseerde zich ook zeer voor geschiedenis, aardrijkskunde en kennis der natuur, vakken die ongeveer tien jaar eerder aan het leerprogramma waren toe gevoegd. Na deze primaire opleiding wilde hij graag verder leren, maar het bleef bij enkele extra lessen in technisch tekenen en Frans, waarvoor hij menige zaterdag middag heen- en terugliep naar de grote stad Middelburg. Zijn ouders zagen niets in een verdere studie; als enige zoon (met vier zussen) moest hij immers later het boerenbedrijf overnemen. Vanaf 1875 kwam hij daarom in de leer bij zijn vader. Ferdinand heeft nooit scholing gekregen op een ander bedrijf, iets wat in die tijd wel gebruikelijk was. Zijn vader werkte een tijd lang als knecht in de Bathpolders. Familiehistorie Al snel na de inpoldering van de Middel- burgsche Polder in 1645 werden er zeven landbouwbedrijven gesticht, waaronder Nieuwlandsrust. Pas in een latere periode kreeg de hofstede deze naam. Elisabeth Maljaars uit Biggekerke, gehuwd met Fer- dinandus Ferdinandusse, pachtte de boer derij in 1819 en kocht deze in 1825. Hun enig kind Elisabeth trouwde in 1849 met Cornelis Polderdijk, toen voorman op het bedrijf. Sinds dat jaar en tot op de dag van vandaag is de naam Polderdijk verbonden aan deze hofstede, een van de befaamde Ferdinand Pieter Polderdijk (1860-1944) in 1940. (collectie familie Polderdijk) boerderijen in ons gewest. In 1882 werd zoon Ferdinand bedrijfsleider, omdat zijn vader zich geheel ging toeleggen op zijn werkzaamheden als taxateur. In 1900 trouwde Ferdinand met Jannetje van Waar de en het bedrijf kwam op hun naam te staan.

de Wete | 2008 | | pagina 13