hielp het gezin de eerste moeilijke jaren door totdat dochter Lize deze taak kon overnemen. Eind 1934 bleek het gezichts vermogen van Ferdinand plotseling sterk te verminderen. Onderzoeken in Middel burg en Utrecht brachten geen oplossing. Lezen en schrijven gingen steeds moeilij ker. Zijn regelmatige, schoolse handschrift veranderde in bijna onleesbare, chaotisch op en neer springende letters. In een van de laatste brieven aan dr. De Hullu (die zich na zijn ontslag als archivaris bij het Algemeen Rijksarchief in Den Haag weer in zijn geboortedorp Cadzand had geves tigd en met wie hij regelmatig correspon deerde over folkloristische onderwerpen), merkte Polderdijk dan ook op: "Mijn slecht schrift en fouten wil U wel verschoonen, de oorzaak daarvan is U bekend." Functies Naast zijn werkzaamheden als landbouwer vervulde Polderdijk vele bestuursfuncties. Nog maar net lid van de plaatselijke land- bouwvereniging, werd hij in 1886 gekozen tot secretaris. Zes jaar later werd hij tevens lid van het bestuur van de overkoepelende Kring Middelburg. Hij was betrokken bij een groot aantal onder deze organisaties ressorterende commissies. Bij de reorgani satie in 1918 legde hij deze functies neer en werd hij lid van het hoofdbestuur van de ZLM als een van de vertegenwoordi gers van Walcheren. In datzelfde jaar werd Polderdijk gekozen tot dijkgraaf van de Middelburgsche Polder. Daarvoor had hij al ruime ervaring kunnen opdoen als dijkgraaf, in sommige gevallen gecombineerd met de werkzaamheden van ontvanger-griffier, in een zevental, meestal kleine, polders. In geen van deze polders was hij ingeland, eigenlijk toch wel een voorwaarde om in een polderbestuur benoemd te kunnen worden, maar hij werd aangetrokken als extern deskundige. Bovendien werd hij in 1918 lid van de gemeenteraad van Nieuw- en Sint Joos- land. Twee jaar later volgde het wethouder schap. Opmerkelijk daarbij is dat zijn frac tie steunde op een kiesvereniging die was Jannetje Catharina van Waarde (1867-1921), echtgenote van Ferdinand Pieter Polderdijk, ca. 1900/1910. Foto E. Helder. (Zeeuws Archief, Historisch-topografische atlas Middelburg, foto's, cat.nr. HTAM-A-0416) aangesloten bij de Vrijzinnig-Democrati sche Bond (VDB), een landelijke politieke partij met een zeer progressief programma. Polderdijk was in 1892 een van de oprich-

de Wete | 2008 | | pagina 15