goeden en ook vele volwassenen, vooral uit het naburige Arnemuiden op den Nieuwjaarsdag bij de boeren en ook op de dorpen bij de min of meer gegoeden, veel zegen in het nieuwe jaar kwamen wen- schen. Het was voor den boer een drukke dag, want onophoudelijk moest hij naar de deur, om al die wenschen in ontvangst te om met de daarop ingeschreven gelden, bij gelegenheid van het Nieuwjaar een gift uit te reiken aan alle behoeftige gezinnen. In 1892 werd een vereeniging "Humanitas" geheeten met hetzelfde doel opgericht, die nog steeds elk jaar in Januari aan arme gezinnen, een gift in geld verstrekt. Niet alleen voor de boer, maar ook voor de nemen. Het gebeurde niet zelden, dat er zoo'n Nieuwjaarsdag meer dan drie hon derd bezoekers aan de deur kwamen, die dan allen met een giftje in geld werden beloond. De ambachtslieden in de gemeente hadden de gewoonte om een jongen met hun naamkaartje bij de klanten rond te zenden. Later is dit zgn. Nieuw- jaarswenschen verboden en is in de plaats daarvan, een commissie van enkele voor aanstaande personen in de gemeente in het leven geroepen, die tegen Nieuwjaar met een lijst bij de ingezetenen rondging De hofstede Land- en Zeezicht in de Oud Sint Jooslandpolder (verwoest in 1944), omstreeks 1920. (Zeeuws Archief, Historisch-topografi- sche atlas Middelburg, foto's, cat.nr. HTAM-B- 1202) boerin met de dienstmeisjes of dochters was het een zeer drukke dag. In den loop van den voormiddag met koffietijd kwamen ook de arbeiders, die op de hofstede werk zaam waren, Nieuwjaar wenschen en waren den geheelen dag de gasten van den boer. Met koffietijd in den voormiddag

de Wete | 2008 | | pagina 19