kwamen dan ook de knechts en dienstmei den binnen en werd na de koffie een glaasje likeur of Schiedammer met een anijsbeschuitje of moppen en peperbollen gepresenteerd. Half twaalf was het tijd voor het middagmaal en schaarde het gezin zich om den disch. Het maal bestond gewoonlijk uit aardappelen met rund- Een boer van 't Nieuwland, 1870-1875. Teke ning door Adolf Dillens, gravure door C. Laplante. Uit: Ch. de Coster, Schetsen uit Zee land, in: 'De aarde en hare volken', 11,1875. (Zeeuws Archief Historisch-topografische atlas Middelburg, foto's, cat.nr. HTAM-H-0002) vleesch en gestoofde appelen of inge maakte snijbonen. Na het middagmaal gaan de arbeiders met de knechts een poosje naar de schuur, terwijl de boerin en de dienstmeisjes de tafel afnemen en de theetafel gereedmaken. Tegen twee uur komen de mannen weer terug en wordt er door het geheele gezelschap onder het gebruik van een kop thee en een gebakje met een gezelschapspel, b.v. slappejan [slabberjan] of kienspel gespeeld. Onge veer te 4 uren gaan de mannen weer een poosje naar de schuur, de knechts verzor gen dan weer de paarden en het vee en de dienstmeisjes verzorgen dan de kippen, enz., en melken de koeien. Wanneer de werkzaamheden in de schuur waren geëindigd, en het intusschen donker was geworden, verzamelden allen zich weer in de woonkamer, waar de boerin inmiddels de koffietafel had gereed gezet. Ongeveer 5 uur schaarde men zich weer om den disch, die dan bestond uit brood met koud rundvleesch en krentenbrood met kaas. Wanneer ook dit maal was geëindigd en de tafel afgenomen, werd de avond verder gezellig doorgebracht met bovengenoem de spelletjes, ook weer onder het gebruik van een glaasje likeur met gebak, moppen en peperbollen. 's Avonds ongeveer negen uur vertrokken de arbeiders en ging het gezin ter ruste. Hoewel, zoals reeds gezegd, de Nieuw jaarsdag voor den boer en zijn vrouw een zeer drukke dag was geweest, bracht dien dag toch niet weinig bij tot de goede ver standhouding en samenleving tussen het gezin van den boer en zijn personeel. In den winter werd op de boerderij door de knechts om vijf uur 's morgens opgestaan en door de meiden iets later. De eerstge- noemden gingen dan de paarden drenken

de Wete | 2008 | | pagina 20