Essenvelt of Essenveld? Van buitenhof in Koudekerke tot woonwijk van Middelburg In De Wete van juli 2007 werden enkele buitenplaatsen en buitenhoven langs de Oude Vlissingseweg te Middelburg belicht: Zorgvrij, Gaternisse, Veldzigt, Welgelegen, De Parel en Casa Cara.1 Een eindje verder langs de "steenwech van Middelburch naar Kleine Abeele/Thuinenburg heeft mevrouw O. Jacobs-Stroo uitgebreid onderzoek ge daan. Zij schreef hierover in De Wete van oktober 2002.2 Het huidige Thuinenburg is herbouwd na de Tweede Wereldoorlog. Van het buitenhof Essenvelt is niets meer De locatie van het voormalige buitenhof Essen- velt. De restanten van de sloop van kwekerij Adriaanse liggen op de voorgrond, (foto Leo Hollestelle, juni 2008). Vlissinge" lagen nog andere buitenhoven en boerderijen. Ter hoogte van Klein Abee- le, bij de splitsing met het Reierswegeling, lagen de buitenhoven Essenvelt en Thui nenburg. Op dit punt kwamen de grenzen van vier gemeenten bij elkaar. Het gebied rechts van de weg behoorde tot de ge meente Koudekerke, het land links van de weg tot aan het Reierswegeling was grondgebied van Middelburg. Aan de zuid zijde van het wegeling lag nog een stukje Welzinge (gemeente Ritthem) en iets ver der richting Groot Abeele begon de grens met Oost-Souburg. Zodoende lag Essen- velt in de gemeente Koudekerke en Thui nenburg op Ritthems grondgebied. Naar de geschiedenis van de hofstede over. Op de plaats waar het hof heeft gele gen stond het complex van kwekerij Adri aanse dat in het voorjaar van 2008 is ge sloopt. De naam Essenvelt is echter weer actueel. De gemeente Middelburg wil de komende jaren een nieuwe woonwijk bou wen ten zuiden van de Erasmuswijk. Het gebied is 16 hectare groot en ligt tussen de Oude Vlissingseweg en de spoorbaan Middelburg-Oost-Souburg. De naam van deze woonwijk was aanvankelijk Erasmus- wijk-Zuid, maar het te ontwikkelen gebied - voor ongeveer driehonderd woningen - wordt nu vernoemd naar het buitenhof dat er in de achttiende eeuw heeft gestaan. Aankoop Wanneer het hof Essenvelt is gesticht, is niet bekend. Op de Visscher-Romankaart van 1678 is in die hoek wel beplanting te zien maar geen bebouwing. Op de tiend- kaart van 1691 (blok Schuylwerve) is dit

de Wete | 2008 | | pagina 28