wel het geval. Op de kaart van de Hattin- ga's uit 1750 prijkt het landgoed in volle glorie, met veel bos en enkele vijvers. Als eigenaar wordt genoemd "Hr. van Essen". Dat klopt ook aardig met de gegevens uit het transportregister van de Landvier- schaar van Vlissingen. Daarin staat ver meld dat op 28 februari 1710 een "monsi eur Jacobus van Essen" koper is van "een hofstede met Heerewoninge, boerewonin- ge, stallinge en bakkeete". Hij kocht het landgoed van "monsieur" Cornelis Taarling, koopman in Middelburg. Het lag in het Pie- ter Cornelis Lievensblok op het grondge bied van Koudekerke. In andere archief bronnen wordt het buitenhuis Essenveld met een d genoemd. In dezelfde koop kocht Van Essen ook een hofstede in het "Block benoorden den Abeele". Die lag aan de Abeelse Zandweg, thans Abeelsewegje (bij Groot Abeele). Ook werden diverse stukken land in de Haijman bij Klein Abeele en in Welzinge aangekocht. De totale oppervlakte bedroeg ongeveer 36 gemeten (ruim 14 hectare). De hoogste bieder In 1763 zijn het herenhuis en de hofsteden overgegaan naar Willem de Meester. In 1778 kwam Essenveld in bezit van Pieter Bos. Diens weduwe werd in 1804 als eige naar vermeld. Volgens een advertentie in de Middelburg- sche Courant van 22 juni 1809 werd op donderdag 6 juli een "hofstede met hee- renhuizinge, zomerhuis en stal genaampt Essenveld" te koop aangeboden. De totale oppervlakte bedroeg 42 gemeten, waarvan ongeveer 39 gemeten verpacht waren aan Jacob Reierse, de buurman die aan de overkant van de weg boerde op de hofste- Detail van de kaart van het tiendblok Schuyl- werve uit 1691 met daarop Essenvelt en omge ving. (Zeeuws Archief, Particuliere tienden Walcheren, inv.nr. 8.12)

de Wete | 2008 | | pagina 29