de Thuinenburg. De pacht of huur liep nog door tot medio 1811, wellicht tot na het binnenhalen van de oogst. De overige twee gemeten, met het herenhuis, waren verpacht tot augustus 1809, zodat dat al kort nadien vrijkwam. Reierse had wellicht veel belangstelling voor het land dat hij zelf gebruikte en hij Advertentie van de openbare verkoop van Essenveld in de Middelburgsche Courant van 22 juni 1809. (Zeeuws Archief) zal waarschijnlijk flink meegeboden heb ben. Of misschien ook niet, want het was de tijd van de Franse overheersing en het gonsde van de geruchten over een nade rende invasie door de Engelsen, die onge veer een maand later zou plaatsvinden bij Vrouwenpolder. Het was dus niet zo'n beste tijd voor het verkopen van onroerend goed. Hoe het ook zij, Reierse werd hoog ste bieder en kwam dus in het bezit van de hofstede Essenveld en de hofstede Zand weg of Zandhof. Hoe het verder is gegaan met Essenveld is niet bekend, maar vermoedelijk is het niet lang daarna gesloopt, mogelijk na het overlijden van Jacob Reierse in 1815. Bij het overlijden van Adriana Baijens, de weduwe van Jacob Reierse, in 1837 wordt in een inventaris nog wel de hofstede Zandweg genoemd, maar Essenveld niet meer. Op de kadastrale kaart van Koude- kerke sectie E van 1823 staan alleen de grachten aangegeven. Van kaart tot opgraving Tot zover het archiefonderzoek. Vragen als hoe het buitenhof Essenvelt er precies heeft uitgezien en welke sporen de bewo ners hebben achtergelaten kunnen met behulp van archeologisch onderzoek wor den beantwoord. De gemeente Middelburg stelde al tijdens de planvorming voor de nieuwe woonwijk de nodige fondsen ter beschikking om archeologisch onderzoek te laten uitvoe ren. In overleg met de Walcherse Archeo logische Dienst werd een plan van aanpak opgesteld. Met hulp van het Zeeuws Archief werd een inventarisatie gemaakt op basis van bekende gegevens, zoals his torische en geomorfologische kaarten, bekende vondsten en vindplaatsen, (lucht)fotografische documentatie en archiefmateriaal. Om de betrouwbaarheid van deze gegevens te testen werd vervol gens een archeologisch booronderzoek verricht door het Archeologisch Diensten centrum (ADC), waardoor de ligging van het buitenhof beter kon worden afgeba kend. Door middel van proefsleuven wer den de bewaringstoestand en de precieze aard van de sporen vastgesteld. Dit onderzoek werd in de zomer van 2007 door RAAP (Regionaal Archeologisch Archiverings Project) uitgevoerd en toonde aan dat de ligging, zoals verondersteld op basis van het vooronderzoek, vrij precies bleek te kloppen. Op vier plaatsen werd de gracht die om het buitenhof lag, aangesne- A fl en adverteerd dat men op Donderdag den 6 Julif 1809des Nademiddags- ten Her Uuren, te Middelburg: i\J in het Logement het Huis van Domburg, publieq en met den Stokke zal prefenteren te Verkoopen: een HOFSTEDE, met zijn Heerenhn:zingtZomerbui0 en Stat, genaamd ESSENVELD, flaande en gelegen aan de Vlisfingfche Rijweg even over den Kleinen Abeele, met de volgende Landen taain bedragen 41 Gemeten 135; Roedenen van de vorenftaande Hofflede en Landen zijn 39 Gemeten 11 Roeden Verpagt aan Jacobus Rèyérs tot primo Meij 1811 voor 117 2 vis. den hoop'sjaars, en van de Ileeren Hitizinge metde resterende 2 Ge-- meten 122 Roeden komt den Kooper op het gebruik primo Augustus 1809. De Verponding van dit Hof eri Landen is bij Anticipatie over i8o3 betaald met 290 9. Breeder in de uifgeplakte Kaarten gespecificeerd.. E11 is drie dagen voor de Verkooping van een ieder te zien.

de Wete | 2008 | | pagina 30