1500-1850, met focus op de periode na 1650. Dit is deels in overeenstemming - op basis van het archiefmateriaal - met de tijd waarin het buitenhof in gebruik is geweest. Maar het materiaal van vóór 1650 roept vragen op. De concentratie van het zestiende- en vroeg-zeventiende- eeuws materiaal bevindt zich ter hoogte zocht of elementen van de vroegere bestemming of bewoning van het terrein kunnen worden verwerkt in het te ontwik kelen gebied. Indien dit niet voor Essenvelt mogelijk blijkt, zal het buitenhof aan nader onderzoek worden onderworpen in de vorm van een opgraving. Dit onderzoek kan een aanvulling bieden op de geschre- van de brug en behoort misschien nog tot het serviesgoed van de familie Van Essen (erfstukken?). Een tweede mogelijkheid is het bestaan van een voorloper van Essen- velt. Dat zou dan een vrij bescheiden com plex zijn geweest, dat niet op de kaart van Visscher-Roman uit 1678 is getekend, van- waaruit het buitenhof is gegroeid. De archiefbronnen geven aan dat Jacobus van Essen in 1710 een hofstede met toebeho ren kocht, hetgeen mogelijk het vroegere vondstmateriaal kan verklaren. Vrijwaring Buitenplaatsen en -hoven vormen een belangrijk onderdeel van de zogenoemde Walcherse onderzoeksagenda. Dat bete kent dat bij de aanleg van woonwijken, bedrijventerreinen en wegen wordt onder Tekening van een bij het graven van de sleuven gevonden eikenhouten paal, mogelijk afkomstig uit Oost-Denemarken en volgens dendrochro- nologisch onderzoek na het jaar 1534 gekapt. Op het hout zijn sporen van bewerking aanwe zig die aantonen dat de paal die tot in het veen geslagen was, niet tot de constructie van de brug kan hebben behoord. Het gaat dus om her gebruikt constructiehout, bijvoorbeeld van een schip of een gebouw. (RAAP) ven en cartografische bronnen en boven dien informatie verschaffen over de woon- en leefomstandigheden op en rond de vroegere hofstede. In overleg met archeo logen, de afdeling Ruimtelijk Beleid van de gemeente Middelburg en architectenbu reau Lubbers is een concept uitgewerkt, waarbij de historische situatie een belang-

de Wete | 2008 | | pagina 33