Weeskamergeheimen 4 Een boedelinventaris Een boedelinventaris kon om verschillende redenen worden opgesteld: de uitvoering van een testament, huwelijksvoorwaarden, een ondercuratelestelling, een faillisse ment, een gedwongen verkoop, of vanwe ge het beheer of de verdeling van een nalatenschap waarbij minderjarige erfge namen betrokken waren. Het archief van een weeskamer bevatte onder meer boe delinventarissen die in verband met een sterfgeval waren opgemaakt om de belan gen van wezen te kunnen behartigen. In het geval van minderjarige erfgenamen moest na een overlijden door de familie of door voogden aangifte gedaan worden van de bezittingen, zodat ieder kind zijn deel kon krijgen. De weeskamer hield toezicht op het beheer en eventueel op de verdeling van de bezittingen en op de opvoeding van de geheel of half verweesde kinderen tot zij meerderjarig waren geworden. Dat kon ver gaan. Wezen werden tegen vergoeding van de kosten uitbesteed aan derden, vaak om een vak te leren. Als de baten de kosten overstegen werden de wezen jaar lijks verhuurd en maakten de voogden een mooie winst ten bate van de armenzorg.' Adres en beroep van de overledene wor den in de inventarissen van de weeskamer van de landvierschaar Veere die ik onder zocht, niet vermeld.2 Informatie over de status van de personen is daardoor gering. Informatie over rijkdom en sociale status kan wel indirect worden verkregen door te kijken naar waardevolle of bijzondere voor werpen en de omvang van de inventaris. Informatie over beroep en godsdienstige oriëntatie kan ook worden afgeleid uit de beschreven spullen. In het archief van de Weeskamer van de landvierschaar Veere vinden we vooral de spullen van mensen op het platteland. In deze boedels staan dan ook niet alleen huisraad, kleding en sieraden beschreven, maar ook de gewassen die nog op het land stonden, de voorraad, het gereed schap, de werktuigen en het vee. Aan de hand hiervan ontstaat een beeld van de wereld waarin mensen leefden.3 Momentopname Een boedelinventaris geeft een momentop name van het bezit en gebruik van goede ren. Het ging daarbij vooral om de econo mische waarde van de goederen. Goede ren met een korte levensduur, levensmid delen en goederen met tijdelijke waarde, zoals almanakjes en pamfletten, komen niet of nauwelijks in boedelinventarissen voor. Wat wel van waarde werd geacht om te beschrijven, verschilde van tijd tot tijd en van plaats tot plaats. Hoe nauwkeurig iets werd beschreven, hing vooral af van de aangever en de opsteller van de boedel. In de beschrijvingen komen regelmatig intri gerende, algemene omschrijvingen voor, zoals een partij boeken, enig aardewerk of een partij "rommelinge". Kleding en schoe nen waren waardevol: zelfs versleten kle ding werd in inventarissen opgenomen. Nagelvaste voorwerpen, zoals bedsteden, vaste kasten en betegeling, werden niet apart vermeld. Een dergelijke boedelinventaris geeft ons een mooi kijkje in het leven van mensen. We komen te weten welke voorwerpen ze in huis hadden en welke kleding ze droe gen.4 Huisraad kan een zuivere gebruiks functie hebben, maar veel voorwerpen

de Wete | 2008 | | pagina 35