Nieuwe uitgaven 'k heleze beschrijving van de totte of totte(n)doek zoals die in de negentiende eeuw op Wal cheren werd gebruikt. Een totte(n)doek was een katoenen lapje van ongeveer vijf tien bij vijftien centimeter, dat werd ge bruikt om het huilen van de baby te stop pen. 's Avonds maakte de moeder voor haar baby een aantal totten klaar, soms met suikerwater. Als de baby begon te hui len, pakte de moeder een totte. Ze doopte die eerst in de kom met suikerwater en stopte die vervolgens in de mond van de baby. Was de totte uitgewerkt dan pakte ze een andere totte. Totten, kom en baby lagen allemaal binnen handbereik van de moeder. Meestal stond de wieg van de baby voor de bedstee en daarom lag de moeder bijna altijd vooraan in de bedstee. Als de totten het huilen van de baby niet konden stoppen, stapte de moeder uit de bedstee en nam de baby in haar armen om deze zo in slaap te krijgen. De tutdoekjes zoals Jan Vader die be schrijft, zijn in ieder geval niet te vergelij ken met de moderne tutdoekjes. Of de Walcherse tutdoekjes goed voor de gezondheid van de baby waren, valt te betwijfelen. Frans van den Driest Tottedoekje. (foto Frans van den Driest) wel veertien stuks. Ze kauwde wat brood fijn, strooide er wat suiker over en legde dat midden op het totte(n)doekje, vervol gens werd het vochtige brood in het doek je gedraaid en dichtgebonden met een touwtje. De totten werden op een plank boven het hoofdeinde in de bedstee gelegd. Naast de totten stond ook een kom Geraadpleegde bronnen - Van Dale, 'Nederlands Woordenboek'. - 'Woordenboek der Zeeuwse Dialecten'. - F. Debrabandere, 'Zeeuws Etymologisch Woordenboek'2007. - Jan Vader, Zuigeling en kleuter in vroeger tijd, uit: 'Neerlands Volksleven', 13de jaar gang, nr. 2,1963. Kastelen en buitenplaatsen Er zijn van die Walcherse onderwerpen die blijven boeien. De vroegere buitenplaatsen is zo'n onderwerp. De Kastelenstichting Holland en Zeeland wijdt haar vijfde jaar boek, dat over 2006-2007, geheel aan de vroegere buitenplaatsen in Zeeland. Aan gezien Walcheren de grootste concentratie

de Wete | 2008 | | pagina 42