buitenplaatsen kende, is het logisch dat in het jaarboek daaraan de meeste aandacht wordt besteed. Centraal in deze uitgave staan het interieur en het dagelijks leven op de buitenplaatsen, aspecten die in andere publicaties nagenoeg onbelicht zijn gebleven. De artikelen in het jaarboek zijn gebaseerd wildgroei aan kastelen, mede door de stra tegische ligging van het gebied tussen de machtsgebieden van Vlaanderen en Hol land. In de vroegste tijd waren dat motte- kastelen, een kasteeltype op een natuur lijke of deels opgehoogde heuvel met een tamelijk steile helling met daaromheen een gracht. Vanaf 1300 ontstonden er stenen op de onderzoeken van twee projectgroe pen van studenten aan de Universiteit van Leiden naar aspecten van Zeeuwse bui tenplaatsen. Het was de bedoeling een compendium (handboek van wetenschap pelijk niveau) over de Zeeuwse kastelen en buitenplaatsen te maken, maar er was niet genoeg geld om een dergelijk boek uit te geven. Het eerste artikel in het jaarboek, geschre ven door de directeur van de Kastelen stichting Elizabeth den Hartog, gaat over de kastelen en buitens in Zeeland. In de middeleeuwen ontstond er in Zeeland een Duinvliet te Oostkapellegebouwd in 1839/'40 door makelaar A.J. van den Broecke, een bescheiden neoclassisistisch huis met een park in landschapsstijl, (foto Leo Hollestelle) kastelen. Veel van deze gebouwen zijn evenals veel dorpen en kerken door het water verdwenen, zodat er van de middel eeuwse kastelen in Zeeland niet veel spo ren meer te vinden zijn. De kastelen die er in de zestiende eeuw nog waren, zoals het kasteel van Souburg en Sandenburg bij Veere, werden door de oorlogshandelingen in het begin van de Tachtigjarige Oorlog

de Wete | 2008 | | pagina 43