Boerenmaaltijden A.F.R. van Opdorp uit 's-Gravenpolder vroeg zich in zijn reactie op het 'Vadertje' over boerenmaaltijden in De Wete van april jl. af hoe het toch kan dat er bij de boeren nooit vis op tafel stond. Frans van den Driest reageert op de vraag van de heer Van Opdorp: "In mijn artikel De Geesteszveie op de veldnamenkaart van Gapinge. (detail van blad 4 bijlage bij 'De Veldnamen van Serooskerke, Veere en Vrou wenpolder', 1989). beschreef ik de boerenmaaltijd zoals die in de tweede helft van de negentiende eeuw op de boerderij op Walcheren werd ge bruikt. Ik schreef niet over de arbeiders en ook niet over de stedelingen. Nee, het ging in dit artikel alleen over wat de mensen die op de boerderij woonden, aten. Er zal natuurlijk wel eens een visje op de boerderij gegeten zijn, maar dat mag geen naam hebben. Een enkele boer ving wel eens een paling in een fuik. Er waren ook boeren die de waterlopen aan een particu lier verpachtten om er fuiken in te zetten. Ongetwijfeld zal de boerin op de Middel burgse Markt wel eens van een van de Arnemuidse visvrouwen een visje hebben gekocht. Maar, zoals ik schreef, de boer en de boerin gaven toch de voorkeur aan een stukje varkensvlees dat op de boerderij altijd voorhanden was. In minder mate aten ze rund- of schapenvlees. Ik schreef dat op Walcheren, als er stokvis of zoutevis werd gegeten, dit vooral zon dags op het menu stond. De heer Van Opdorp dacht dat er, net als op Zuid-Beve land, ook op Walcheren wel katholieken woonden, die op vrijdag geen vlees aten. Walcheren was destijds in dat opzicht niet te vergelijken met Zuid-Beveland. Op het platteland van Walcheren woonden bijna geen katholieken. Van een vleesloze vrij dag was dus geen sprake." C.P. Broerse en R. de Muynck Mevrouw A.L. de Muynck uit Roosendaal stuurde de redactie een uitgebreide reactie op het artikel van Peter Fraanje over Chris- tiaan Pieter Broerse, de herbeplanter van Walcheren (De Wete, april 2008, p. 3-11). Mevrouw De Muynck herinnert zich de boomlange Broerse nog goed. In de tijd dat hij met de herbeplanting van Walche ren bezig was, verkeerde hij vaak in het gezelschap van de vader van mevrouw De Muynck, Reinier de Muynck (1894-1950), die in het kader van de mede door hem opgerichte Stichting Nieuw Walcheren de actie 'Plant een boom op Walcheren' initi eerde en organiseerde. Mevrouw De Muynck: "Ik herinner mij de I

de Wete | 2008 | | pagina 47