V» Van de redactie %u\ Een van de laatste werkzaamheden van het 'maken' van een uitgave van De Wete is het schrijven van de tekst die u nu leest: de redactie licht de geselecteerde artikelen en bijdragen van het nummer toe. Om te beginnen laten we Jan Midavaine uit Veere een steen in de vijver gooien. Dit voorjaar heeft de gemeente Veere een gemummificeerde kat gekocht die in 1520 als bouwoffer ergens in de Grote Kerk van Veere zou zijn ingemetseld. De kat was afgelopen zomer een van de topstukken van de tentoonstelling Terug naar Zeeland' in het Zeeuws Museum. De heer Midavai ne komt met sterke argumenten dat deze aankoop een kat in de zak is en dat de gemeente Veere zich door deskundigen een mythe heeft laten aanpraten. Piet Zuijdweg uit Vlissingen heeft de afge lopen jaren studie gemaakt van leven en werken van de Nieuwlandse boer F.P. Pol derdijk (1860-1944). Dat heeft geresulteerd in een uitgebreide biografie die vorig jaar in eigen beheer is uitgegeven. Voor De Wete maakte de heer Zuijdweg een korte samenvatting van het leven van deze intel ligente, zeer bescheiden man. Polderdijk boerde op zijn hofstede Nieuwlandsrust en vervulde vele bestuursfuncties. Hij deed onderzoek naar aspecten van de geschie denis van Nieuw- en Sint Joosland en publiceerde daarover. Ook was hij een ver dienstelijk cartograaf. De beknopte biogra fische schets van Piet Zuijdweg wordt gevolgd door een onuitgegeven verhaal van Polderdijk zelf over het leven van de Nieuw- en Sint Jooslandse landbouwer in de tweede helft van de negentiende eeuw. Polderdijk heeft het op tachtigjarige leeftijd laten opschrijven. Het is een bijzonder authentiek verhaal dat de redactie van De Wete zeer geschikt vond voor publicatie want, om het met de woorden van een van de redactieleden te zeggen: "Het is een kostelijk verhaal." Daarna volgt het tweede deel van de bele venissen van Evert Blaas uit Middelburg gedurende de Tweede Wereldoorlog. Het zijn de jaren 1943 en 1944. Spannende jaren voor de jonge Blaas, want hij wordt opgeroepen voor tewerkstelling in Duits land. Maar hij weet eronderuit te komen. Wel moet hij op Walcheren voor de Wehr- macht gaan werken. Het volgende artikel is het product van een samenwerking tussen beroepsarcheoloog Bram Silkens en amateur-archiefonderzoe ker J. Kaljouw. Beiden verdiepten zich in de geschiedenis van de hofstede Essen- velt (Essenveld) ten noorden van Groot Abeele, op de grens van Koudekerke met Middelburg en Ritthem. De twee onder zoeksverslagen hebben we bij elkaar gebracht en daarmee is duidelijk te zien hoe archief- en archeologisch onderzoek elkaar kunnen aanvullen. De naam Essen- velt duikt in onze tijd weer op. De gemeen te Middelburg heeft plannen om ten zuiden van de Erasmuswijk (in Middelburg-Zuid) een nieuwe woonwijk te bouwen (alsof er nog niet genoeg woningen in de gemeente Middelburg worden gebouwd). Ina Doorenweerd onthult in deze Wete haar laatste weeskamergeheim. Deze keer behandelt zij het meest interessante docu ment uit de weeskamerarchieven, namelijk de boedelinventaris. Dit document geeft een momentopname van bezit en gebruik van goederen en werd na het overlijden van een persoon opgemaakt om op basis daarvan de verzorging van zijn of haar nagelaten kinderen, de wezen, te kunnen betalen. Bestudering van boedelinventaris sen biedt als het ware de mogelijkheid om

de Wete | 2008 | | pagina 4