onder vermelding van '22ste Historische Studiedag', eveneens met adresgegevens. Tegelijkertijd dient het deelnamebedrag te worden overgemaakt aan de penning meester van de Werkgroep CultuurHisto- rie, op gironummer 3719924 ten name van de WHA te Vlissingen o.v.v. van '22ste His torische Studiedag' en de volledige adres gegevens. Na ontvangst van de deelnamekosten wordt het definitieve programma als schrif telijke bevestiging van de inschrijving vóór 31 oktober 2008 aan de deelnemers toe gezonden. Cursussen Zeeuws Archief In het najaar van 2008 verzorgt het Zeeuws Archief in samenwerking met de Zeeuwse Volksuniversiteit enkele cursussen. Rondleiding. Een kijkje achter de scher men van het Zeeuws Archief: het depot In de schatkamers van het Zeeuws Archief wordt het verleden van Zeeland bewaard. In drie grote depots met een totale opslag capaciteit van maar liefst 30 kilometer archieven is momenteel 17 kilometer plankruimte bezet. Al die archieven moeten onder de meest optimale condities worden bewaard voor de toekomst. Hoe dat in zijn werk gaat en wat daar allemaal bij komt kijken, vertelt Anneke van Waarden-Koets tijdens een rondleiding door de depots van het Zeeuws Archief. Vrijdag 24 oktober van 14.00 tot 15.00 uur. Alleen voor ZVU-leden. Korte cursus Zeeuwse voorouders digitaal: Stamboomonderzoek via de computer Stamboomonderzoek begint thuis. Via uw eigen computer met internetverbinding kunt u snel een begin maken met het zoe ken naar uw voorouders. Daartoe staat een overweldigende hoeveelheid websites tot uw beschikking, waaronder die van het Zeeuws Archief met toegang tot vele mil joenen persoonsgegevens. Leo Hollestelle laat zien hoe u via internet gegevens over voorouders kunt verzamelen. Ook wordt aandacht besteed aan Zeeuwengezocht.nl, de genealogische website van het Zeeuws Archief. Zaterdag 1 november van 10.00 tot 12.00 uur. Korte cursus De rooms-katholieke eredienst belicht Wat is een monstrans en waar dient hij voor? Dat is een van de vragen waarop Bernard van Lamoen, pastoraal werker van de rooms-katholieke parochies op Walcheren, ingaat tijdens een korte cursus over gebruiken en symbolen in de katholie ke liturgie. Aan de hand van de kerkelijke voorwerpen die te zien zijn in de tentoon stelling 'Veelstromenland - Kerken en godsdiensten in Zeeland' in het Zeeuws Archief, komen diverse onderwerpen aan de orde, zoals de rol die Maria speelt in de rooms-katholieke kerk, gebruiken en sym bolen rondom Pasen, de betekenis van het wieroken in de liturgie, het gebruik van wij water, de rol van relikwieën en de verschil lende onderdelen waaruit de heilige mis bestaat. Ook is er aandacht voor Onze Lieve Vrouwe van den Polder, waaraan een bijzondere legende verbonden is. Haar beeltenis is geborduurd op de prachtige kazuifel die in de tentoonstelling wordt getoond. Maandag 10 november van 14.00 tot 16.00 uur.

de Wete | 2008 | | pagina 52