U kunt zich voor de cursussen aanmelden via het ZVU-bureau, Spanjaardstraat 51, 4331 EP Middelburg, tel. 0118-634800, e-mail zeeland@volksuniversiteit.nl, met gelijktijdige overmaking van het cursusbe drag op giro 49.86.53 ten name van ZVU te Middelburg, onder vermelding van naam, adres en cursusnaam. Deelname aan de korte cursussen: 19,- voor ZVU-leden en Vrienden van het Zeeuws Archief en 22,- voor niet-leden. De gratis rondleiding door de depots is alleen voor ZVU-leden. Stichting Vrienden van deTravalje Sedert juli van dit jaar is er de Stichting Vrienden van de Travalje. Een travalje is een hoefstal voor een smederij, waarin een hoefsmid een paard vastmaakte om deze van nieuwe hoefijzers te voorzien. Er waren ook travaljes die in de smederij zelf stonden. Maar dat alles is verleden tijd. Voor de Tweede Wereldoorlog maakten travaljes deel uit van het straatbeeld van de Zeeuw Een smid aan het werk in de travalje in Bigge- kerke. Wie herkent deze man en zijn zoon? (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelan- dia Illustrata Prentbriefkaarten, ZI-P-0083) se dorpen en steden. Door de opkomst van de tractor werden de trekpaarden van de boeren overbodig en de travaljes wer den niet meer gebruikt. De meeste werden dan ook afgebroken. In Zeeland zijn dertig travaljes bewaard gebleven, maar een aantal staat er niet bepaald florissant bij. De Stichting Vrien den van de Travalje zet zich in voor het behoud van dit Zeeuwse culturele erfgoed. Er is een overzicht gemaakt van de nog aanwezige travaljes en deze zijn uitgebreid gefotografeerd. Het resultaat van deze inventarisatie is te zien op de website www.travalje.eu. Op Walcheren zijn er nog travaljes in Biggekerke, Gapinge, Grijpskerke, Klevers- kerke, Koudekerke, Veere en Westkapelle (binnen de smidse, aan de Utrechtse straat). ledereen die geïnteresseerd is in de traval-

de Wete | 2008 | | pagina 53