De gemummificeerde kat was de blikvanger van de tentoonstelling 'Terug naar Zeeland' (topstukken uit de 16de en 17de eeuwdie in de periode 24 mei -14 september 2008 in het Zeeuws Museum werd gehouden, (foto Zeeuws Museum het duurde niet lang of de kerk was één grote vuurzee. Aan blussen viel niet meer te denken. Een vonkenregen daalde neer over het stadje, en door de inzet van de burgerij en de militie kon worden voorko men dat ook de huizen ten prooi aan de vlammen vielen. Vier uur heeft de brand gewoed voor ze vanzelf doofde. Toen bleek de kerk een ruïne was geworden. Iedere brandweerman kan vertellen hoe hoog de temperatuur tijdens een brand kan oplopen. De hitte was zo groot dat alle lood gesmolten was en vele grafzerken gebarsten. De klokken uit de toren waren in stukken naar beneden gevallen. Als de kat in de muren was ingemetseld, was hij verkoold geweest en als hij onder de vloer of een drempel had gelegen, was hij geplet door de gebroken tegels en zerken en had hij onder het gesmolten lood geze ten. Na de brand werden er onmiddellijk plan nen gemaakt tot wederopbouw van de Grote Kerk. Het jaar erna al waren alle bestekken klaar en konden aannemers inschrijven op de herstelwerkzaamheden. Het bestek tot herstel van de vloeren dateert van 29 november 1687. We lezen erin dat de zwaar beschadigde vloer in zijn geheel uit de kerk moest worden geno men. De gave zerken konden worden teruggelegd en de gebroken exemplaren moesten op een hoop worden gegooid. Deze heeft men later gedumpt bij het Noorderhoofd. Alle vloertegels moesten op kleur en grootte worden gesorteerd en op stapels worden gelegd. Vervolgens moes ten alle metaalresten, zoals lood, ijzer en brons van de in stukken gevallen klokken, uit de grond worden verwijderd. Omdat in de loop der eeuwen net als in vele andere oude steden het straatniveau was verhoogd, maakte men van de gele genheid gebruik om de nieuwe vloer van de kerk twee voet (circa 60 centimeter) hoger te leggen dan het oorspronkelijke niveau. Daardoor moesten ook alle dorpels worden gelicht. Als de kat daaronder had gelegen, had men 'm stellig ontdekt. De bijgelovige werknemers zouden daarvan

de Wete | 2008 | | pagina 9