met zijn meisje gaan wandelen. Hadden de jongens niet veel vrij af, de meisjes nog minder; wanneer ze op Zon dagmorgen naar de kerk wilden, moest er nog hard op tijd gewerkt worden om daar op tijd te komen. Kwam men uit de kerk, dan zich spoedig weer verkleeden, om één of meer koeien te melken, die pas hadden gekalfd en driemaal per dag moesten ge molken worden. Wanneer zij ter catechesa- tie gingen, konden zij er door de week op een middag eens een paar uur uit, maar overigens waren zij dan ook nooit vrij, uit gezonderd enkele zoogenaamde hoogda gen als met Paschen, Pinksteren, Middel- burgsche kermis, Sint-Maartendonderdag en Kerstmis. Maandag Paschen hadden zij van 's morgens ongeveer negen uur den geheelen dag en avond vrij, met Pinkste ren hadden zij Maandag en Dinsdag vrij (dan was het Nieuwlandsche kermis), met Middelburgsche kermis hadden zij de laat ste Zaterdag vrij, met Sint-Maartendonder dag van 's morgens negen a tien uur, evenals ook de tweede Kerstdag. Zooals gezegd, al hadden de boeren knechts ook niet veel vrije dagen, zij had den er meer dan de meisjes, want zij had den ook de derde Paaschdag 's middags vrij. Met Pinksteren hadden zij drie dagen en vooral de Dinsdag was een belangrijke dag voor hen, want dan werd er sedert 1824 de jaarlijksche ringrijderij gehouden, waaraan toentertijd bijna alle boeren knechts en boerenzoons deelnamen en waarna dan 's avonds en den volgenden nacht tot in de kleine uurtjes in de herber gen werd gefuifd. Ook de laatste Zaterdag van Middelburg sche kermis hadden de boerenknechts vrij af en werd door hen de kermis bezocht. Ook velen die een meisje hadden, gingen dien dag met een gezelschap in een z.g. Jan Plezierrijtuig een reisje door Walche ren maken. De Sint-Maartendonderdag (de eerste Donderdag na 11 November) was voor hen een vrije dag. Zij brachten dan gewoonlijk een bezoek aan de marktdag te Middelburg, kwamen dan met den avond naar het dorp terug en brachten daar den Man in Nieuwlandse dracht, 1880/'90. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelan- dia Illustrata Prentbriefkaarten, nr. ZI-P- 09310) verderen avond in de herberg met biljart- of kaartspel door. Met Kerstmis waren ze vrij de eerste, tweede en 's middags van den derden dag, behalve den dag, wan neer het hun beurt was om thuis te wach ten. De arbeiders hadden vrij op Zondag, Nieuwjaarsdag, twee Paaschdagen, twee Pinksterdagen, een Kermisdag, Sint-Maar tendonderdag en drie Kerstdagen. Sint-Maartendonderdag hadden vele arbei ders de gewoonte om te Middelburg hun wintervoorraad van steenkolen te koopen.

de Wete | 2009 | | pagina 21