van visite had de tuin en het erf zoowel als de gebouwen een bijzondere beurt gekre gen en was alles netjes opgepoetst. Dat de visite ruim onthaald werd, spreekt van zelf. 's Middags werd eerst thee met een snoepje gepresenteerd en 's avonds na de wandeling een koffiemaal, brood met ham en krentenbrood met kaas, om dan voor het naar huis gaan nog een glaasje wijn te gebruiken. De November veemarkten te Goes werden door de Nieuwlandsche boeren vaak bezocht. Ook de z.g. Meidinsdag brachten vele boeren met hun vrouwen een bezoek aan Goes, de vrouwen om zich in Goes een nieuwe kaphoed aan te schaffen, die in Middelburg niet te koop waren en de boeren een Zuid-Bevelandsche boeren hoed, welke evenmin te Middelburg was te verkrijgen. Dit vond zijn oorzaak hierin, dat de boeren- en boerinnendracht te Nieuw en Sint Joosland veel meer met die van de Zuid-Bevelanders overeen kwam, dan met die van Walcheren. De oorzaak daarvan was, dat de gemeente tot 1818 een afzon derlijk eilandje was geweest en dat de eer ste bewoners van Sint Joosland, vooral De hofstede De Eendracht in de Oud Sint Joos- landpolder. De boerderij is in november 1944 als gevolg van een bombardement verwoest. (Zeeuws Archief, Historisch-topografische atlas Middelburg, nr. HTAM-B-1726) boeren waren afkomstig uit Zuid-Beveland. Voor er een trein reed, dus voor 1872, moest men naar Goes reizende, het Sloe overvaren. De boeren lieten zich dan met hun vrouwen in hun eigen rijtuig door een knecht naar het Sloeveer brengen, om dan, wanneer men met de veerboot de overzij de had bereikt, met een diligence, welke van Goes naar het Sloeveer een geregel- den dienst onderhield, Goes te bereiken. De terugreis werd dan op dezelfde wijze gemaakt. Zoodra de trein reed werd natuurlijk de reis met den trein gedaan. Met Pinksterdrie, als op het dorp naar den ring werd gereden, gingen de boeren en boerinnen, vooral de jongeren met de kin deren, wel eens een kijkje nemen, maar waren dan 's avonds weer tijdig thuis. Ook de Middelburgsche kermis werd Don derdag met vrouw en kinderen bezocht; dan werd nooit verzuimd om wafelen of

de Wete | 2009 | | pagina 25