poffertjes in de kraam op de markt te gaan eten, en werd wel eens een of andere ker- misgelegenheid bezocht, b.v. een paarden spel, enz. Voor kinderen was dien dag een bijzondere feestdag, want niet alleen dat ze een ritje in de carrousel mochten doen, maar ze verlustigden zich vooral in de kra men, waarin dan voor elk door vader of moeder een stuk speelgoed werd gekocht en 's avonds om zeven uur reed men dan weer huiswaarts. Bij verjaardagen van een lid van het gezin, werden dikwijls koeken gebakken, bij z.g. kroonjaren kwamen dan vele familieleden op bezoek om den jarigen, of de jarige geluk te wenschen. Van Sint-Nicolaasfeest werd bij de boeren niet veel drukte gemaakt. Den 6 December Een vrouw en een meisje in Nieuwlandse dracht op het erf van een boerderij bij de kip pen. Bij de muur staan melkgerei en links een ontromer. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genoot schap, Zelandia lllustrata Prentbriefkaarten, nr. ZI-P-09193) werd 's morgens bij de koffie Sint-Nicolaas- gebak gepresenteerd. Wanneer er kinde ren in het gezin waren, mochten deze 's avonds den vijfden December hun "klomp je" op de haardplaat zetten want Sint-Nico- laas met zijn knecht "Zwarte Piet" kwamen immers 's nachts over het dak van het huis en door den schoorsteen om aan de brave kinderen geschenken te brengen. Dit was voor de kinderen een geweldige attractie, 's morgens waren zij reeds vroeg wakker vol spanning hoe Sinterklaas hun wel bedacht had. Zoodra zij van moeder het bed uitmochten, waren zij spoedig bij de klomp, die dan gevuld was met lekkers en nog een stuk speelgoed naast de klomp. Door de bakkers op het dorp werden voor Sint-Nicolaasdag gewoonlijk bijzonder groote stukken van dat gebak gemaakt, b.v. in den vorm van een paard, koe, molen, enz. Deze stukken werden dan nog met reepjes verguld papier beplakt en voor het winkelraam te koop gesteld. Ook werd op den Sint-Nicolaasavond, of meestal op den volgenden Zaterdagavond, in de her-

de Wete | 2009 | | pagina 26