Middelburgse toetsen ANTOINE MES. PIMOilAKSR 1 STUM. De pianofabriek van A.A. Mes Molstraat, F 93 MIDDELBURG. (77) Van 1874 tot en met 1931 was in Middel burg de pianofabriek van Antoine Mes gevestigd. Het was een succesvolle onder neming die heel veel piano's heeft gefabri ceerd. In dit artikel ga ik uitgebreid in op dit bijzondere Middelburgse bedrijf. De opkomst van de piano De piano begon zijn triomftocht halverwe ge de achttiende eeuw. In die tijd waren de klavecimbel en het huisorgel populair, maar ze kregen concurrentie van een nieuw, handzamer en veel goedkoper muziek instrument: de tafelpiano. Deze werd aan vankelijk vooral gemaakt in Duitsland, maar door het uitbreken van de Zevenjarige Oor log aldaar in 1756 raakte het land in een economische crisis en zochten verschillen de Duitse pianobouwers hun heil in Enge land. Ze troffen in Londen een bloeiende klavecimbelindustrie aan. Piano's kende men nog nauwelijks. Door hun formaat en gunstige prijs waren deze muziekinstru menten echter heel populair bij amateurs. Spoedig werden in Engeland alleen nog maar tafelpiano's gebouwd. In de jaren 1760 tot 1780 kwamen veel Engelse tafel piano's naar het Europese vasteland. In 1779 werd er zelfs een soort filiaal in Nederland opgericht. Aan het begin van de negentiende eeuw werden de tafelpiano's verdrongen door rechtopstaande piano's, in die tijd bekend onder de naam pianino. Vanaf ongeveer 1840 kwam dit type piano in geheel Euro pa steeds meer in zwang. Ook in Nederland waren inmiddels piano- fabrieken opgericht, zoals de pianofabriek van J.J. Allgauer Zn. in Amsterdan in 1830. Meer bekendheid kreeg echter de in a"'0|"= mW 1832 opgerichte fabriek van de Hagenaar J.F. Cuypers. Vanaf 1852 volgden de Gebr. Rijken en De Lange in Rotterdam, N.S. Leyser en Zn. in Zutphen en Antoine Azn. Mes te Middelburg (1874). Rond 1912 werden in Nederland piano's Advertentie in het Adresboek van Middelburg 1876. (Zeeuws Archief) gemaakt in een achttal fabrieken, te weten in Breda, 's-Gravenhage, Middelburg, Roosendaal, Rotterdam, Tilburg (2) en Utrecht. Deze produceerden zowel voor de binnenlandse markt als voor de export. Ook de firma's Kessels in Tilburg en De Ruyter in Breda zijn nog bij veel (oudere) vakmensen bekend. Een muzikale familie Het geslacht Mes was van oorsprong een Brabants geslacht, dat omstreeks 1800 op Zeeuwse bodem woonachtig was. Het begon allemaal met Gomarius Mes, die in 1801 als zoon van een Steenbergse bakker geboren werd te Nieuw-Vossemeer. Gomarius ging na 1820 naar Middelburg en trouwde in 1827 met Maria Johanna Bourdeau uit Groede. Hij gaf in zijn huwe-

de Wete | 2009 | | pagina 28