AUTOINE MES, MOLSTRAAT F 93, lijksakte als beroep organist op, maar zijn hoofdberoep was koopman of winkelier. Mes speelde op het orgel van de rooms- katholieke kerk in Middelburg en ook zijn zonen namen wel eens een orgeldienst voor hem waar. Tussen 1863 en 1871 werd het orgel bespeeld door Anthoni (Antoine) Mes, een zoon van Gomarius' jongere lIlDDGLBClie. Fournituren en Snaren voor Viool, Alt, Cello en Contrabag. Specialiteit van Napelgebe cn Zijden Snaren. Hcparatie van alle soorten van Strijkinstru menten, opnieuw bellaren van Strijkstokken enz. Advertentie in de Middelburgsche Courant van 18 juni 1876. (Zeeuwse Bibliotheek) broer Adriaan, die eveneens naar Middel burg was verhuisd en daar het koffiehuis De Eendracht aan de Markt exploiteerde. Antoine Mes Antonius Arnoldus (Antoine) Mes werd op 22 november 1849 geboren te Middelburg op het adres Markt C 12 als zoon van Adrianus Mes en Johanna Maria Everarts. Hij volgde een opleiding tot meubelmaker en specialiseerde zich in de pianobouw. In 1874 begon Antoine een eigen zaak in Molstraat F 93 (nu 3), in het huis genaamd Spaense Vlote, waar hij muziekinstrumen ten repareerde en er ook onderdelen voor verkocht. In een advertentie in de Middel burgsche Courant van 18 juni 1876 prees hij zich aan met de volgende waren: "Four nituren en Snaren voor viool, alt, cello en contrabas, Specialiteit van Napelsche en Zijden snaren, reparatie van alle soorten strijkinstrumenten, opnieuw beharen van strijkstokken enz." Hij was ook al begonnen met het, op bescheiden schaal, maken van piano's, want in een advertentie in het Mid delburgse Adresboek van 1876 presen teerde hij zich ook als pianomaker en -stemmer. Waarschijnlijk had hij de nodige ervaring opgedaan in het onderhoud van orgels, onder andere bij zijn neven die ver antwoordelijk waren voor het orgel in de Sint Pieterskerk en het orgel in de nieuwe rooms-katholieke kerk in de Lange Noord straat. Van orgel naar piano was technisch gezien maar een kleine stap. Bovendien zal Antoine Mes zijn kennis over piano's wel verrijkt hebben in het buitenland. Op 29 mei 1878 trouwde Antoine Mes met timmermansdochter Johanna van Miert. Het huwelijk duurde maar kort, want op 28 juni 1880 overleed Johanna op 28-jarige leeftijd. Antoine hertrouwde met Johanna Suzanna Dries (geboren in Schiedam). Zijn vrouw stond in de winkel en Antoine was verantwoordelijk voor de fabricage. De zaken liepen voorspoedig en de ruimte in het huis aan de Molstraat bleek al snel ontoereikend. In het begin van de jaren tachtig van de negentiende eeuw opende Mes een pianohandel in De Vliegende Valcke, Gortstraat 65. Daarachter lag een pand aan het Kerspel dat hij inrichtte als pianofabriek. Zijn bedrijf werd in het gemeenteverslag van 1884 voor het eerst genoemd. Er waren toen vijf werknemers, waaronder een jongen onder de zestien. Productieproces Het bouwen van een piano was voor Mes puur assemblagewerk. Hij bestelde veel metalen onderdelen en snaren bij grote fabrieken in Amerika en Duitsland, maar ook bij Nederlandse bedrijven en natuurlijk

de Wete | 2009 | | pagina 29