kunst, afdeling Rotterdam, als jurylid tijdens een in de zomer van dat jaar te Rotterdam gehouden tentoonstelling van muziekin strumenten, een beoordeling over Mes' piano's. Samen met mede-jurylid Röntgen vond hij dat het "fabrikaat van de heer Antoine Mes uitmuntte in fraaie, gelijkmati ge toon, sierlijke en solide bouw, zorgvuldi- Een originele Mes-piano (Mes-van Lokven, Middelburg), (foto Leo Hollestelle) ge afwerking, waarvan duurzaamheid te verwachten is en zoodanige matige prijs, dat de populariteit dezer instrumenten ver zekerd moet zijn." De internationale erkenning bleek onder meer op de Wereldtentoonstelling van Gent in 1913, waar de Koninklijke Piano- fabriek van Antoine Mes werd bekroond met een gouden medaille. Overlijden Antoine Mes overleed vrij plotseling op de ochtend van 18 november 1909. De avond ervoor had hij nog een mosselmaaltijd bij gewoond, bij een van de vele verenigingen waarvan hij lid was. Sommigen beweerden dat hij door een parasiet in de mosselen is gestorven, maar men heeft dat niet kun nen vaststellen. De Middelburgsche Cou rantvan 19 november 1909 besteedde aandacht aan zijn overlijden. Men noemde Antoine Mes een selfmade man die, na zich in binnen- en buitenlandse fabrieken bekwaamd te hebben, in zijn geboortestad op bescheiden schaal begon met het maken van piano's en bij zijn overlijden aan het hoofd stond van een bloeiende, door stoom aangedreven fabriek, die zowel in binnen- als buitenland gunstig bekend stond. Ook de vele nevenfuncties van Mes werden opgesomd. Sedert 25 augustus 1897 maakte hij deel uit van het burgerlijk armbestuur. Hij bekleedde het voorzitter schap van de Vereeniging Handelsbelang vanaf 9 mei 1899, en sinds 18 oktober 1907 zat hij in het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middel burg. Daarnaast was hij voorzitter van de Meubelmakerspatroonsvereniging en van het Kredietfonds voor de Watersnood, secretaris van de Onderlinge Midden standskredietbank, bestuurslid van de Ver eniging voor Handelsonderwijs en van de Vereniging Uit het Volk - Voor het Volk. Tevens was hij nog ondernemer van de Middelburgse school voor wielrijders. In die verschillende betrekkingen werd hij zeer gewaardeerd om zijn helder inzicht en zijn praktische adviezen. Antoine Mes werd begraven op de dag dat hij zestig jaar zou zijn geworden, een droe vige toevalligheid. Firma Antoine Mes Na het overlijden van Antoine Mes in 1909 zetten de weduwe en haar kinderen

de Wete | 2009 | | pagina 36