1927 Adresboek van Middelburg J.C. &W. ALTORFFER Koninklijke Pianofabriek ANTOINE MES, Middelburg Gomarus en Frangois de zaak voort en ze besloten dit te doen in de vorm van een vennootschap onder firma. Op 20 decem ber 1910 verschenen de volgende perso nen voor de notaris in Middelburg: Goma rus Mes, Frangois Marie Mes, beiden pianofabrikant, wonende te Middelburg (aan Frangois werd handlichting verleend wegens minderjarigheid), Maria Johanna Mes, zonder beroep, wonende te Middel burg, Johanna Petronella Mes, muziek- onderwijzeres, wonende te Middelburg, Cornelia Wilhelmina Mes, telefoniste te Middelburg. Men richtte de firma Antoine Mes op, die als doel had het vervaardigen van piano's en het drijven van handel in piano's en verdere muziekinstrumenten. De firma begon haar activiteiten op 1 janu ari 1911. De eerste jaren verliepen zeer voorspoe dig. Er werd toen gewerkt met een topbe- zetting van 35 medewerkers en niet alleen voor de binnenlandse markt maar ook voor de export, met name naar België. In het toenmalige Nederlands-lndië bestond grote vraag naar de pianola's van Mes. De firma bouwde destijds ook elektrische piano's, een vervolmaakte versie van de pianola. Een exemplaar hiervan was tij dens de Floralia van 1911 te horen in het Schuttershof van de Edele Flandboog te Middelburg. Het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog in 1914 veroorzaakte strem mingen in de aanvoer van noodzakelijke materialen, terwijl het afzetgebied voor piano's inkromp. Hierdoor werd de produc tie een slag toegebracht die de fabriek nooit helemaal te boven is gekomen, ook niet na het herstel van de vrede. Tegen over de zware buitenlandse concurrentie kon men het op den duur niet meer bol werken. Meer en meer kwam het accent te liggen op de handel in grammofoons en uiteindelijk ook op de handel in radio's. De firma werd in juni 1929 omgezet in de NV Pianofabriek voorheen Antoine Mes. Tijdens de economische crisis aan het begin van de jaren dertig kreeg de piano- fabriek het heel moeilijk. Doordat veel mensen minder of geen inkomen meer met een gedeelte van Koudekerke en St. Laurens 54ste UITGAVE N.V. KON. DRUKKERIJ EN BINDERIJ Piano's - Orgels - Kunstspelpiano's Prijscourant op aanvraag gratis toegezonden Desverlangd gemakkelijke betalingscondities In de jaren 1924-1931 adverteerde de pianofa briek van Mes op de voorkant van het Adres boek van Middelburg. (Zeeuws Archief) hadden, kelderde de verkoop van luxe goederen, waaronder piano's. Daarom besloot de firma Mes in 1931 de piano fabriek te sluiten en louter door te gaan met de handel in piano's. Om toch verze kerd te zijn van een inkomen, opende de echtgenote van Frangois Mes, Louisa Gerarda Maria van Lokven, in 1932 een

de Wete | 2009 | | pagina 37