In Zeeland werd lang het Vlaams pond gebruikt. Een pond was gelijk aan 20 schellin gen en een schelling was weer gelijk aan 12 groten of penningen. Een Vlaams pond had de waarde van 2,72. Een groot is de algemene benaming van de gro tere zilverstukken die sinds het einde van de dertiende eeuw werden geslagen. De groot werd in de zuidelijke gewesten ingedeeld in 12 penningen of 24 mijten. 2. Met 't Vlakke kan het voormalig water aan de zuidoostzijde van Walcheren bij fort Ram- mekens worden bedoeld. Maar er was ook een zandbank met de naam 't Vlakke; deze lag tus sen fort Rammekens en Borssele. Toevoeging redactie: 't Vlakke is afgebeeld op de uitsnede van de kaart van de monding van het Kanaal van Welzinge, afgebeeld op pagina 11. Ook in de achttiende eeuw waren er hondensla gers actief, maar dan uitgerust met een geweer. Het doodschieten van katten en honden, prent vervaardigd door jan de Ridder omstreeks 1720. De tekst luidt: "Men moet Alle Honden en Katten so wel buyten Als binnen De insluij- ting een uur int Rond Doot schieten." Moge lijk ivordt met insluiting een 'cordon sanitaire' bedoeld. Nog op een uur gaans buiten de geïso leerde ruimte dienden de dieren dus te worden doodgeschoten. De afbeelding is vermoedelijk vervaardigd naar aanleiding van de grote epidemie die Zuid- Europa en in het bijzonder Marseille in het begin van de jaren twintig van de achttiende eeuw trof. Deze nieuwe pestgolf werd bij ons te lande zeer gevreesd en leidde tot afweermaat- regelen. (Atlas Van Stolk, Rotterdam) Geraadpleegde bronnen - Provinciale Zeeuwse Courant, 23 juli, 17 september en 24 september 2008. - Encyclopedie van Zeeland, deel III, 1984. - H.M. Kesteloo, 'De stadsrekeningen van Middelburg, 1365-1625'.

de Wete | 2009 | | pagina 41