Nieuwe uitgaven 'k heleze Landschapsatlas van Walcheren Gelukkig is de fout op een van de eerste bladzijden van de Landschapsatlas van Walcheren niet tekenend voor de rest van dit grootse boek. Zeker in een atlas kan men zich geen slordigheden als deze ver oorloven: de watergang ligt op de luchtfoto niet rechts, maar links van de Pekelingseweg! Veel is er al geschreven over en afgebeeld van Walcheren als de Tuin van Zeeland. Zelden echter is dat in zo'n mooie vorm bijeengebracht als in deze atlas, een coproductie van Bos Böttcher publiciteit en Bosch Slabbers tuin- en landschapsarchitecten. In ruim 400 pagina's krijgen zowel lezer als kijker heel veel voor geschoteld. Na een wat moeizame inlei ding, gevolgd door een moeilijk hoofdstuk over het natuurlijke ontstaan van het eiland door fysisch-geograaf Jan van Mourik, volgt de korte bijdrage van Jan Zwemer getiteld 'Het middeleeuwse erfgoed'. Daarin gaat het evenwel over de bewoningsgeschiede- nis - en dat is toch wat anders. Waardevol is het volgende intermezzo. Een kleurrijke afbeelding over twintig opeenvolgende bladzijden van het grootste deel van het in Antwerpen gekoesterde 'Panorama van Walcheren' (officieel 'Zelandiae Descrip- tio'), een vogelvluchtkaart uit ongeveer 1550 door Antoon van den Wijngaerde. Mét toelichting, maar eentje die sommige, voor de hand liggende, vragen niet stelt. Waarom bijvoorbeeld staat Middelburg op deze gedetailleerde kaart weergegeven als een exacte rechthoek? Jacob van Deven ter maakt er op zijn - als betrouwbaar be kend staande - kaart uit ongeveer dezelf de tijd heel iets anders van! Landschapsar chitect Jan Willem Bosch kleurt de periode 1650-1800 in. Daarbinnen vallen de jaren In de Landschapsatlas wordt ook aandacht besteed aan de maakbare natuur. Zo zijn op enkele plaatsen op Walcheren de watergangen verbreed met natuurvriendelijke oevers. De Meliskerkse watergang gezien vanaf het brug getje over de Hogelandseweg (tussen Biggeker- ke en Krommenhoeke)in noordelijke richting de verbrede watergang en naar het zuiden de 'traditionele' ivatergang. (foto's Leo Hollestelle) waarin het eiland het hoogtepunt van zijn bloei beleefde. Terecht is daarom veel plaats ingeruimd voor (een aantal van) de Walcherse buitenplaatsen. Die werden op het toppunt van hun bloei vooral door de kaartmakers Hattinga verbeeld. Hun verval en ondergang daarentegen komen minder duidelijk uit de verf.

de Wete | 2009 | | pagina 42