Ze halen de tot soms uit de mond van de baby om er zelf op te sabbelen. Coronel heeft het over een vrouw die elke avond 27 totten klaarmaakt, die de volgen de morgen allemaal zijn gebruikt. Bij een andere vrouw zag hij op zolder 56 totte(n)- doekjes aan een touw hangen. Hij eindigt zijn relaas over de totten met: 'Doch genoeg van al dat walgelijk en schadelijk voedsel, als men het voedsel noemen mag!'" Veerse kat ontmaskerd Een aanvulling bij de foto van de Veerse burgemeester jhr. I.F. den Beer Poortugael bij het artikel 'De kat ontmaskerd' in De Wete van oktober j). (pagina 6). Deze foto is gemaakt door zijn zoon, jhr. W.L. den Beer Poortugael. Hofstede Nieuwlandsrust Klaas Verhage uit Koudekerke wil een klei ne kanttekening plaatsen bij "de mooie bij drage in het oktobernummer over het leven van Ferdinandus Pieter Polderdijk". "Welis waar gaat het om een detail", schrijft hij aan de redactie, "maar voor de geschied schrijving zijn die soms nuttig. Auteur Piet Zuijdweg vermeldt dat Elisabeth Maljaars uit Biggekerke, gehuwd met Ferdinandus Ferdinandusse, de boerderij Nieuwlands rust in 1819 pachtte en in 1825 kocht. In werkelijkheid werd deze hofstede verwor ven door Elisabeth Houterman (1770- 1846), geboren in Biggekerke, maar des tijds woonachtig in Aagtekerke; zij was gehuwd met Pieter Janse Maljaars (1770- 1824). Zij deed dit voor haar oudste doch ter Leuntje Maljaars, die in 1819 trouwde met Ferdinandus Krijnse Ferdinandusse. Na het overlijden van Elisabeth Houterman in 1846 worden in de memorie van suc cessie (in het Zeeuws Archief) drie onroe rende goederen vermeld, waaronder: "Hof stede, bestaande uit huis, schuur, stal en erf in de gemeente Nieuw- en Sint Joos- land no 69 [hofstede Nieuwlandsrust] met bijbehorende landerijen gelegen in de gemeenten Nieuwland en Arnemuiden." Travalje in Biggekerke Diverse reacties ontving de redactie op de foto van de travalje in Biggekerke op pagi na 51 van De Wete van oktober 2008. De smid die aan het werk is, heet Cor Alewijn- se. De jongen die toekijkt is Piet Wuijk- huijs, de zoon van de plaatselijke melk boer. Alewijnse woonde daar, eerst samen met zijn ouders, broer en zussen en later alleen, achter de smidse op het Kerkplein. De foto is tussen 1955 en 1965 gemaakt.

de Wete | 2009 | | pagina 46