r~ ^0i jj Bijeenkomsten Buitenheemse excursie Gent Op 27 september 2008 vond de buiten heemse excursie naar Gent plaats. De activiteitencommissie (bestaande uit Els van Fraassen, Rob de Groot en Tineke Kodde) had hiervoor een prachtige, zonni ge dag uitgekozen. Via de opstapplaatsen Koudekerke en Vlissingen vertrok een volle dubbeldekker (75 plaatsen) rond 9.15 uur vanuit Middelburg richting Vlaanderen. Dicht bij Gent werd bij een fraai gelegen uitspanning gestopt voor een 'koffie-met- gebak-pauze'. Bij het centrum werd het gezelschap afgezet en wandelde men ver volgens naar de Sint-Baafskathedraal. Op het plein voor de kerk begon voor vier verschillende groepen een stadswandeling onder leiding van jonge, enthousiaste gid sen van de organisatie Vizit. Zij vertelden niet die feiten die je ook in de boekjes kunt vinden, maar kwamen met 'kleine verha len'. Zo belandde mijn groep bij de Sint- Jacobskerk. Onder de toren vertelde onze gids de volgende leuke historie. Op een mooie dag zouden twee jongelieden in de echt worden verbonden. De kennelijk zeer ondernemende bruid wilde haar toekomsti ge echtgenoot verrassen en huurde daar toe een ballon mét ballonvaarder. De brui degom nam - waarschijnlijk met knikkende knieën - plaats in de mand en het gezel schap steeg op. Bij de kerktoren gekomen kon deze niet meer worden ontweken en de ballon bleef aan de toren hangen. Uit eindelijk moest de brandweer eraan te pas komen om een gat in het torendak te hak ken. Toen dit gat groot genoeg was, duwde de toekomstige echtgenoot de andere twee inzittenden ruw opzij en bracht zich als eerste door het gat in veiligheid. De bruid was hierover zo verbolgen, dat zij de huwelijksplechtigheid afzegde. Toch trouw de zij niet lang hierna, en wel met - u raadt het al - de ballonvaarder. Omstreeks 13.30 uur verzamelden de groepen zich weer bij de Sint Baafs en was er tot 16.45 uur tijd om te lunchen en andere zaken te ondernemen. Zo maakten sommigen een rondvaart, anderen be zochten een museum, weer anderen woonden een concert bij en ook werd een intensieve studie van het Gentse terras wezen gemaakt. Toen we elkaar op de afgesproken tijd op de Vrijdagmarkt weer ontmoetten, bleek iedereen zich goed te hebben vermaakt. Vervolgens werd het gezelschap opnieuw in vier groepen verdeeld en begon onder leiding van gidsen van Vizit een zoge noemde culinaire wandeltocht door de stad. Voor-, hoofd- en nagerecht en ook de koffie werden in verschillende etablisse menten gebruikt. Al wandelend van de ene naar de andere gelegenheid kregen de groepen vrolijke maar soms ook droevige stadsverhalen te horen. Zo was bijvoor beeld het verhaal over de bittere armoede van de Gentse katoenspinners en -wevers in de eerste helft van de negentiende eeuw in- en intriest. Omstreeks 21.00 uur bereikte iedereen het verzamelpunt voor vertrek en kon de thuis reis beginnen. Voor zover ik heb kunnen nagaan, kon iedereen terugzien op een geslaagde dag. Activiteitencommissie, bedankt! H.J. Vader Engelse invasie van Walcheren in 1809 Op 29 oktober 2008 hield Tobias van Gent, docent geschiedenis aan de Roosevelt Academy te Middelburg, voor ongeveer

de Wete | 2009 | | pagina 47