zestig belangstellenden een lezing over de beruchte invasie door Engelse troepen op Walcheren (Toen nog een eiland). Aan de hand van situatietekeningen, plat tegronden en schetsen uit de oude doos hield de heer Van Gent een boeiend betoog over de aanleiding en het verloop van deze relatief korte strijd. FRANCE oorlog met Frankrijk en vormden in 1809 met Oostenrijk een coalitie tegen Frankrijk. Het doel van de invasie in juli 1809 was het veroveren van het Franse eskader in Vlissingen om dan Antwerpen in te nemen. Er waren namelijk geruchten dat hier nog meer zogenoemde linieschepen in aan bouw waren. Vermeld wordt ook nog dat MILITAIRE. Landing van de Engelsen, uitval tegen de Nollebatterij, met op de achtergrond de stad Vlissingen, 7 augustus 1809. Tekening door Martinet, gravure door Couché. Uit: A. Hugo, 'France militaire'. Parijs 1833-1835. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illu- strata deel III, nr. 298) In 1809 maakte Walcheren deel uit van het koninkrijk Holland, geregeerd door Lode- wijk I, broer van de Franse keizer Napole on I. De Engelsen waren vanaf 1792 in de invasie (mede) bedoeld was om de aandacht van de Fransen af te leiden van Oostenrijk. De landing vond plaats op 30 juli 1809. Aanvankelijk verliep de expeditie voorspoe dig; Middelburg werd na één dag (31 juli) zonder gevechten bezet, Veere - na korte gevechten - op 1 augustus. Vlissingen capituleerde op 15 augustus, na twee bombardementen, waardoor veel schade werd aangericht en veertig burgerslacht offers vielen. Attaque de FIëssinoue

de Wete | 2009 | | pagina 48