De Franse gouverneur van Vlissingen en het garnizoen van vijfduizend Fransen wer den gevangen genomen en afgevoerd naar Engeland. Napoleon gaf de schuld van de val van Vlissingen aan de gouverneur, generaal Monnet. Monnet werd ter dood veroordeeld, maar de straf is nooit uitge voerd. Later werd hij zelfs in de adelstand verheven. Ook Zuid-Beveland, Schouwen en Duive- land werden bezet. Fort Bath kon zonder slag of stoot worden ingenomen omdat de Fransen hier al vertrokken waren. Antwer pen was dus bijna bereikt. Omstreeks die tijd was Zeeland moeras achtig; wellicht mede hierdoor heerste er in Zeeland malaria en waarschijnlijk ook dysenterie. Onder de Engelse soldaten veroorzaakte dit een ware slachting. Zij noemden de ziekte Walcheren fever. Op enig moment waren er tienduizend solda ten ziek en konden nog maar vijfduizend man dienst doen. Dit leger werd door de Engelsen wel de Dying Army genoemd. Op deze situatie waren de Engelsen niet voorbereid. De ziekte eiste veel doden die 's nachts in massagraven werden begra ven. Waar deze massagraven zijn aange legd, is niet bekend. Kort daarop sloot Frankrijk vrede met Oos tenrijk, de Engelsen trokken zich terug op Walcheren. De Engelse aftocht was tegen Kerstmis voltooid. Rond de jaarwisseling waren alle overgebleven Engelsen terug in eigen land. Frappant is dat van de 4.100 soldaten die tijdens de expeditie omkwamen, er onge veer honderd sneuvelden in het gevecht; de overige vierduizend bezweken aan malaria en andere ziektes. Het falen van de expeditie leidde tot het aftreden van twee Engelse ministers, die van Oorlog en die van Buitenlandse Za ken. Vreemd genoeg zijn beide bewindslie den later weer tot minister benoemd. De oorlog wordt wel de 'Vergeten Slag' genoemd en kende alleen maar verliezers. Er zijn dan ook geen monumenten bekend die aan deze oorlog herinneren. Na het beantwoorden van enkele vragen door de heer Van Gent, bedankte de voor zitter de spreker en overhandigde hem een attentie. Jaap Jakobsen Vliedbergen Onder de titel 'Aardbergen in het vlakke land' hield, op 19 november 2008, archeo loog drs. J. van Doesburg van de Rijks dienst voor Archeologie, Cultuurlandschap pen en Monumenten een lezing over vlied bergen in Zeeland. Het fenomeen vliedbergen staat al heel lang in de belangstelling. In de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw is er veel onderzoek naar gedaan. In de laatste jaren zijn weer onderzoeken verricht, waardoor nieuwe inzichten zijn ontstaan. Men gaat er nu vanuit dat er twee- tot driemaal zo veel vliedbergen waren als op dit moment. Op Zuid-Beveland waren veel vliedbergen, op Walcheren nog meer. Jacob van Lennep maakte gewag van vliedbergen in zijn dagboek tijdens zijn voetreis door de Nederlanden in 1823: "Vooral de zogenaamde vliedbergen, waar over zoveel getwist wordt, trokken onze aandacht. De bergen worden toegeschre ven aan de Denen of Romeinen of ze maken er offerplaatsen, toespraakplaatsen of zegemonumenten van." In 1992 werd begonnen met de inventari satie van op schrift gestelde werven. Vroe-

de Wete | 2009 | | pagina 49